Przedstawiciele Techoparku i Budimeksu podpisali w poniedziałek w Łodzi umowę w tej sprawie. Budimex przedstawił najkorzystniejszą ofertę spośród 11 firm startujących w przetargu na generalnego wykonawcę - poinformował PAP Robert Kozubal, reprezentujący Technopark Łódź.

Koszt prac wyceniono na prawie 25 mln zł netto. Ogólna wartość budowy Bionanoparku to ponad 76 mln zł; największą kwotę pochłonie jednak wyposażenie go w specjalistyczne urządzenia. 53 mln zł na inwestycje pochodzi z UE.

Nowy kompleks został nazwany Bionanoparkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Mają się w nim znaleźć dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.

W nowym budynku znajdzie się także 30 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcji nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. Powstanie także sala konferencyjna dla 300 osób.

Reklama

Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź; współudziałowcami spółki są samorząd województwa i największe łódzkie uczelnie wyższe.