Jak informują analitycy z firmy Emmerson S.A. na 7 miast, w których został przeprowadzony monitoring rynku pierwotnego w IV kwartale 2010 r. jedynie w Katowicach obniżyła się liczba mieszkań wystawionych przez deweloperów na sprzedaż. W stolicy Górnego Śląska spadek wyniósł niecałe 9%, a na drugim biegunie znalazły się Poznań oraz Łódź, gdzie wzrosty oferty były najwyższe i wyniosły odpowiednio 16 proc. i 14 proc.. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku przyrost podaży wahał się w zależności od miasta w przedziale od 1 proc. do 9 proc..

>>>>Zobacz też: Marże kredytów hipotecznych ostro w dół

Zwiększająca się oferta lokali mieszkalnych świadczy o tym, że w chwili obecnej deweloperzy optymistycznie odnoszą się do przyszłego rozwoju wypadków na rynku nieruchomości. Odblokowują oni wcześniej planowane projekty i zaczynają się powoli rozglądać za nowymi terenami pod inwestycje deweloperskie. Zdecydowanie najbogatsza oferta dostępna jest w Warszawie - aktualnie kształtuje się ona na poziomie ponad 16,3 tys. mieszkań i przewyższa skumulowaną ofertę Krakowa, Wrocławia i Gdańska, trzech największych rynków deweloperskich poza stolicą.

Odwrotnie niż w wypadku podaży kształtowała się tendencja jeśli chodzi o średni poziom cen mieszkań z rynku pierwotnego. Jedyny wzrost – o około 1,2 proc. do poziomu ok. 5,3 tys. zł/mkw. – zanotowano w najtańszych w analizowanym gronie Katowicach. W pozostałych miastach ceny spadły, choć spadki nie były wysokie. Największy rozmiar przyjęły one w Łodzi (-2,1 proc.), gdzie mieszkania deweloperskie kosztują średnio 5,5 tys. zł/mkw. W Krakowie obniżka przeciętnej stawki w zł/mkw. wyniosła 1,6 proc., a ostateczna cena osiągnęła poziom niespełna 7,5 tys. zł. W pozostałych miastach zmiany nie przekraczały progu 1 proc..

Reklama

Zarejestrowane spadki to w dużej mierze efekt wprowadzania na rynek tańszych i lepiej przystosowanych do obecnych wymogów kupujących mieszkań w nowych inwestycjach. Należy podkreślić, że niewielka dynamika obniżek świadczy o powolnej stabilizacji cen. Najwyższa średnia bezwzględna cena nowych mieszkań miała miejsce na rynku stołecznym, wyniosła ona 8,8 tys. zł/mkw. We Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku cena kształtowała się powyżej progu 6,5 tys. zł/mkw. nie przekraczając jednocześnie górnej granicy 7 tys. zł/mkw.

ikona lupy />
Oferta mieszkań deweloperskich na największych rynkach mieszkaniowych kraju, stan na koniec IV kw. 2010 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Średnie ceny mieszkań deweloperskich na największych rynkach mieszkaniowych kraju, stan na koniec IV kw. 2010 r. / Forsal.pl