"Udało się nam wynegocjować z UEFA, że będziemy mogli zakupić bilety dla naszych najemców lóż" - powiedziała PAP rzeczniczka NCS Daria Kulińska. Jak dodała, powinno to przyspieszyć trwające obecnie rozmowy z potencjalnymi chętnymi, którzy płacąc spore pieniądze za wynajem otrzymają w pakiecie bilety na najważniejszą imprezę.

Do dyspozycji najemców Stadion Narodowy odda łącznie 68 modułów, z których każdy przeznaczony jest dla 12 osób. Do każdej loży przypisanych jest 12 foteli, a wynajmujący pomieszczenia mają możliwość łączenia modułów ze sobą i dowolnego zaaranżowania wnętrza. Wszystkie loże usytuowane są na trybunie zachodniej, gdzie znajduje się również blisko stuosobowa loża prezydencka. NCS gwarantuje najemcom dostęp do wynajętych modułów 24 godziny na dobę. Mogą więc one być wykorzystywane nie tylko podczas wszelkiego rodzaju imprez - meczów czy koncertów, ale i jako miejsce spotkań biznesowych.

>>> Czytaj też: Euro 2012: Wiecha na Stadionie Narodowym (ZDJĘCIA)

Na tej samej trybunie znajduje się tzw. biznes klub dla 2,5 tysiąca widzów. Goście będą mieli do dyspozycji miejsca siedzące o podwyższonym standardzie i pomieszczenia wewnętrzne, w których mogą się odbywać spotkania, a w czasie imprez serwowany będzie poczęstunek. Jak wyjaśnia Kulińska, cała ta strefa będzie do dyspozycji promotora imprezy. "Promotor ma zapewniony wynajem stadionu po kosztach, dysponuje biznes klubem, a my zapewniamy catering i otrzymujemy bilety na daną imprezę dla najemców lóż" - powiedziała.

Reklama

Wynajem lóż to tylko jedna z dróg do zapewnienia finansowej samowystarczalności ogromnego obiektu. Jak przyznała rzeczniczka NCS, trwają już rozmowy z potencjalnymi najemcami powierzchni biurowych a także przetargi na dzierżawę obiektów użytkowych, w tym punktów gastronomicznych. "Na jesienny termin mamy już rezerwację na zorganizowanie w naszym centrum dużej konferencji. Kalendarz imprez na Stadionie Narodowym mamy już zabukowany do końca roku, ale za wcześnie jeszcze, aby go ujawniać" - podkreśliła Kulińska.

Przebieg rozmów z potencjalnymi użytkownikami powierzchni biurowych jest w pewnym stopniu uzależniony od decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki. "Ministerstwo wyraziło wstępnie zainteresowanie wynajmem pomieszczeń na Stadionie na swoje potrzeby, ale nie ma jeszcze w tej sprawie konkretnych ustaleń" - powiedziała rzeczniczka NCS.

>>> Polecamy: Już tylko 500 dni do Euro 2012. Sprawdź stan budowanych stadionów, autostrad i lotnisk

Stadion Narodowy w Warszawie w liczbach:

- 55 tysięcy miejsc na trybunach, w tym 4600 tzw. miejsc premium, 800 miejsc w 29 lożach VIP, 106 miejsc dla niepełnosprawnych, ok. 900 miejsc dla mediów

- powierzchnia całkowita obiektu 203 920 metrów kwadratowych, w tym część nadziemna 73 100 m kw., część podziemna 130 829 m kw.

- kubatura 1 000 000 metrów sześciennych (bez dachu)

- powierzchnia elewacji 23 700 metrów kwadratowych

- łączna powierzchnia dachu (wraz z częścią rozsuwaną) - cztery hektary

- 1765 miejsc parkingowych

- 965 toalet

- Centrum Konferencyjne - powierzchnia pięć tysięcy metrów kwadratowych plus sala na dwa tysiące osób

- pomieszczenia biurowe - osiem tysięcy metrów

- cztery restauracje, w tym ekskluzywna o 1300 m kw. na wysokości 40 metrów nad poziomem gruntu, z widokiem na Wisłę i Stare Miasto

- fitness club o powierzchni 2500 m kw.

- 19 klatek schodowych, w sumie 10 km różnego rodzaju schodów

- koszt budowy 1 915 mln złotych

- planowane oddanie do użytkowania - lipiec 2011 roku.

- Stadion Narodowy w Warszawie został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner.

ikona lupy />
Stadion Narodowy w Warszawie - makieta. Źródło: NCS. / Inne