Wynik ten był jednak jednym z pięciu najwyższych w historii badań - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

"Główny Wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego spadł w styczniu z grudniowej, zbliżonej do rekordu wartości 56,3, osiągając wartość 55,6. Najnowszy wynik był niemniej jednak jednym z pięciu najwyższych kiedykolwiek odnotowanych w historii gromadzenia danych" - głosi komunikat.

Główny wskaźnik PMI jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość wskaźnika powyżej 50,0 oznacza poprawę warunków w sektorze. Markit podkreśla, że szybszy wzrost liczby nowych zamówień napływających w styczniu do polskich producentów został przyćmiony przez niewielki spadek głównego wskaźnika PMI. "Tempo wzrostu liczby nowych zamówień nie osiągnęło wprawdzie listopadowego rekordu, jednak i tak było większe niż w każdym poprzednim okresie od maja 2004 roku. Zebrane dane sugerują, że rynek eksportowy był kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost, ponieważ liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w najszybszym tempie w historii badań" - czytamy w komunikacie.

"W styczniu, biorąc pod uwagę dane historyczne, wzrost wielkości produkcji przemysłowej pozostał wyraźny, pomimo spadku do najniższego poziomu od czterech miesięcy. Trwający obecnie okres wzrostu wielkości produkcji wydłużył się tym samym do osiemnastu miesięcy" - napisano także w komunikacie. Analitycy odnotowali także, że w styczniu br. inflacja kosztowa gwałtownie przyspieszyła, osiągając najszybsze tempo odnotowane w historii badań. "Firmy informowały o wzrastających cenach surowców, a także o podwyżce VAT-u. Ceny wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym wzrosły w najszybszym tempie od czerwca 2004 roku" - podkreśla Markit. W styczniu szybszy wzrost liczby nowych zamówień doprowadził do zwiększenia presji na wydajność, podała także firma.

Reklama