Dla porównania tydzień wcześniej emisja wyniosła 91,2 mld PLN. Po rozliczeniu operacji z systemu bankowego odpłyną środki w wysokości 5,1 mld PLN. Skala operacji jest zgodna z potrzebami rynkowymi. W najbliższym tygodniu spodziewamy się, że stawki O/N utrzymywać się będą w okolicach 3,25%-3,50%.

W strefie euro widać jeszcze lekką presję na wzrost stawek depozytowych po ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Widać to szczególnie w dłuższych terminach. Jedynie w przypadku stawek O/N EUR presja ze strony nadpłynności (czego dowodem może być depozyt złożony w banku centralnym na kwotę 40 mld EUR) utrzymuje kwotowania w okolicach 0,3%. Wykorzystanie lombardu z EBC wynosiło zaledwie 0,5 mld EUR.

Najwyraźniej zaostrzenie retoryki przez EBC zwiększyło również presję na krajowym rynku długu. Podczas piątkowej sesji nieznacznie dominowała tendencja do wzrostu rentowności SPW (o 2-3 pb) oraz kontraktów IRS (o 1-3 pb). Podobne zmiany widać było w przypadku obligacji niemieckich, których rentowności w sektorach powyżej 5 lat wzrosły o około 5 pb.

W Europie w ostatnich dniach obserwować można było lekką tendencję do spadku premii za ryzyko kredytowe Hiszpanii i Włoch, co może być pozytywnym sygnałem powracającego na rynki zaufania. W dalszym ciągu jednak dochodowość obligacji portugalskich w sektorach powyżej 5 lat oscyluje powyżej poziomu 7,00%.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.