Inwestorzy wciąż się boją

Ropa i złota rozpoczynają nowy tydzień od wzrostów, srebro od nowych historycznych rekordów, a większość azjatyckich giełd od silnych spadków. Elementem łączącym te rynki jest zaniepokojenie sytuacją w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Pozostanie ona w gronie głównych czynników determinujących sytuację na rynkach finansowych. Inwestorzy będą zwracali uwagę, czy fala antyrządowych wystąpień nie nasili się w Bahrajnie oraz czy nie rozprzestrzeni się na Arabię Saudyjską. Ten pierwszy kraj jest finansowym zapleczem regionu, drugi jest największym eksporterem ropy. Sytuacja nie zmieni się natomiast w Libii, gdzie konflikt nosi znamiona wojny domowej. Pytanie tylko czy wpłynie to na dalsze wzrosty cen ropy. Wówczas bowiem należałoby oczekiwać spadków na giełdach oraz wzrostów cen bezpiecznych aktywów (złoto, srebro, szwajcarski frank i jen).

Wróci temat PIIGS-ów

W najbliższych dniach ponownie może wrócić temat sytuacji krajów peryferyjnych Strefy Euro. Pewnym preludium do tego była piątkowa decyzja agencji Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu Hiszpanii ze stabilnej do negatywnej (sam rating został utrzymany na poziomie AA+) oraz dzisiejsza decyzja agencji Moody’s o obniżeniu ratingu Grecji do B1 z wcześniejszego Ba1 (perspektywa ratingu pozostaje negatywna co oznacza, że może on zostać jeszcze obniżony). W to wpisuje się też chęć renegocjacji warunków bailoutu przez nowe irlandzkie władze.

Reklama

Temat PIIGS-ów ma szanse wrócić jednak przede wszystkim z uwagi na zaplanowany na najbliższy piątek szczyt przywódców Strefy Euro poświęcony kryzysowi i zacieśnianiu sytuacji gospodarczej. W sytuacji rosnących rentowności europejskich obligacji, co zwiększa koszty finansowania krajów dotkniętych kryzysem, Inwestorzy z pewnością będą przyglądać się środowej aukcji portugalskich obligacji o wartości 750-1000 mln EUR.

Poniedziałkowe kalendarium

Poniedziałkowe Piątkowe kalendarium jest praktycznie puste. Większych emocji nie powinna wywołać ani publikacja marcowego indeksu Sentix, ani też wieczorna publikacja styczniowych danych o kredycie konsumenckim w USA. W tym tygodniu jednak potencjalnych impulsów nie będzie brakowało. Oprócz sytuacji politycznej w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie wśród potencjalnych impulsów należy wymienić posiedzenia Banku Anglii i Banku Rezerw Nowej Zelandii, serię raportów makroekonomicznych z Chin, czy też amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej, bilansie handlu zagranicznego oraz indeks Uniwersytetu Michigan.