Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od lekkiego wzrostu oprocentowania depozytów w terminie O/N w okolice 3,50%-3,60%. Po piątkowej operacji otwartego rynku poziom płynność rynku pieniężnego jest dostosowany do bieżących potrzeb sektora bankowego.

W strefie euro stawki depozytowe w terminie O/N utrzymują się na poziomie 0,3%-0,4%. Sytuacja zapewne ulegnie zmianie od środy, kiedy rozpocznie się nowy okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Ponadto Europejski Bank Centralny poinformował, że w ostatnim tygodniu (do 4 marca) nie skupował obligacji skarbowych emitowanych przez państwa europejskie w ramach programu SMP. Wartość dotychczas skupionych papierów wynosi 77,5 mld EUR.

Na krajowym rynku stopy procentowej obserwować można było stabilne notowania SPW i kontraktów IRS przy ograniczonych obrotach. Ostatecznie rentowności nie uległy istotniejszej zmianie w relacji do piątkowej sesji. Ministerstwo Finansów zorganizowało w poniedziałek aukcję podczas której zaoferowane zostały 51-tyg bony skarbowe o wartości 0,5-0,9 mld PLN. Ich średnia rentowność została ustalona na poziomie 4,489%, popyt w okolicach 5,10 mld PLN, natomiast ostateczna wartość emisji wyniosła 0,9 mld PLN. Oznacza to lekką poprawę wyceny (spadek rentowności o 2 pb) w relacji do wyników poprzedniej aukcji (28.02). Warto zauważyć, że średnia rentowność rocznych papierów systematycznie rosła od początku roku (na kolejnych sześciu przetargach). Dla porównania dochodowość rocznych papierów 31 stycznia wyniosła 4,29%, a wcześniej 25 października 4,056%. Może to zatem oznacza, że przy obecnych poziomach cen aktywizuje się strona popytowa, hamująca dalsze osłabianie notowań. Widać to też po bardzo wysokich zleceniach kupna przewyższających 5,0 mld PLN (tak wysoki popyt nie był notowany od 26 lipca 2010r.). Dodatkowo inwestorów może motywować umiarkowanie w prowadzeniu polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Opublikowany przez NBP „Raport o inflacji” miał neutralny wpływ na notowania rynkowe, podstawowe założenia dotyczące ścieżki inflacyjnej oraz szacowanej dynamiki PKB został już bowiem wcześniej podane w komunikacie po posiedzeniu RPP. Warto jedynie wspomnieć, że w dokumencie podane zostały wyniki głosowań na decyzyjnych posiedzeniach Rady w okresie IV kw. 2010 r. Z dokumentu wynika, że głos prezesa NBP Marka Belki przeważył we wrześniu, w październiku i w grudniu, kiedy głosowane były wnioski o podwyżki stóp procentowych.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.