W strefie euro wtorek kończył bieżący okres rozliczenia rezerwy obowiązkowej (kolejny rozpoczyna się 9 marca, a kończy 12 kwietnia). W związku z tym Europejski Bank Centralny przeprowadził dwie dodatkowe operacje: absorbującą płynność (1-dniową) oraz zasilającą (35-dniową - obejmującą nowy okres utrzymywania rezerwy). W ramach pierwszej operacji EBC przejął z rynku środki w wysokości 95,8 mld EUR, natomiast w drugiej zasilił system kwotą 82,5 mld EUR. Dodatkowo w ramach sterylizacji płynności (programu skupu obligacji skarbowych - SMP) w ramach 7-dniowej operacji absorbującej bank centralny przejął z rynku środki w wysokości 77,5 mld EUR po średnim koszcie 0,83%. W ramach standardowej 7-dniowej operacji zasilającej płynność banki otrzymały środki w wysokości 111,3 mld EUR. W efekcie rozliczenia wszystkich wspomnianych transakcji EBC oraz innych operacji zapadających, poziom środków w sektorze bankowym strefy euro w nowym okresie rezerwy nieznacznie wzrośnie.

Na rynku stopy procentowej doszło do silnej przeceny – rentowności SPW wzrosły o 4-5 pb, natomiast IRS o 2-7 pb. Wyraźnie inwestorzy obawiają się dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej przez banki centralne w Europie, w tym przez polską Radę Polityki Pieniężnej. Dodatkowym czynnikiem, który negatywnie mógł oddziaływać na rynek był zbliżający się przetarg obligacji OK0113. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich dniach doszło do silnego wzrostu rentowności niemieckich Bund-ów, co polski rynek mógł dyskontować z pewnym opóźnieniem.

Podczas środowej sesji najciekawszym wydarzeniem na rynku długu będzie przetarg obligacji OK0113. Ministerstwo Finansów wystawi do sprzedaży papiery o wartości 3,0-4,5 mld PLN. Oczekujemy sprzedaży większej części lub całej oferty oraz średniej rentowności na poziomie 5,15%. Bilans ryzyk dla rynku SPW wydaje się zrównoważony. Pozytywnym sygnałem, mogącym świadczyć o wzroście popytu na krótkie SPW była poniedziałkowa aukcja bonów skarbowych, z kolei negatywnym wtorkowy wzrost rentowności OK0113 o około 5 pb. Niepokoi jednak to, że w przypadku większości tenorów testowane są opory techniczne. Ewentualne ich przełamanie może sugerować wybicie rentowności SPW w górę. Taki scenariusz w krótkim okresie mogą wspierać: wzrost inflacji w Europie, a także możliwe podwyżki stóp procentowych przez europejskie banki centralne. Axel Weber z EBC we wtorek nie wykluczał trzech podwyżek stóp o łącznie 75 pb w tym roku. Ponadto warto wspomnieć, że mimo konsolidacji notowań polskich obligacji w ostatnich tygodniach, to od II kw. 2010 r. na rynku dominuje nadal trend wzrostowy rentowności.



Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.