Podczas poniedziałkowej sesji oprocentowanie depozytów złotowych w terminie O/N oscylowało na poziomie bliskim stopy referencyjnej NBP wynoszącej 3,75%. Stawka POLONIA została ustalona na 3,66%.

Oznacza to, że spread pomiędzy stawką POLONIA a stopą referencyjną zmniejszył się do poziomu 9 pb, czyli najniższego od 13 stycznia br. Taki stan może utrzymać się do końca tygodnia, a przynajmniej na to wskazuje bieżący poziom płynności rynku pieniężnego. Tym samym przywrócona zostałaby skuteczność operacji banku centralnego, tak jak to miało miejsce przed kryzysem. W ciągu ostatnich 2 miesięcy bowiem obserwowaliśmy sytuację, w której mimo wydawałoby się zrównoważonego rynku (braku nadpłynności) oprocentowanie stawek O/N oscylowało znacznie poniżej stopy referencyjnej. Trudno w tej chwili jeszcze stwierdzić, czy mamy do czynienia z trwałą zmianą sytuacji na rynku pieniężnym, czy tylko z tendencją o krótkookresowym charakterze. Czynnikiem, który mógł oddziaływać w kierunku spadku oprocentowanie depozytów O/N w tym roku było przewalutowywanie przez Ministerstwo Finansów środków walutowych pozyskanych z emisji euroobligacji w banku centralnym, później lokowanych w formie depozytów międzybankowych. Niewykluczone, że w części te operacje zostały już zrealizowane i w kolejnych tygodniach nie będziemy obserwować presji na spadek oprocentowania O/N (rynek zacznie funkcjonować podobnie jak przed kryzysem).

W strefie euro w zeszłym tygodniu (do 11 marca br.) Europejski Bank Centralny nie skupił żadnych obligacji skarbowych państw strefy euro. Wartość dotychczas skupionych papierów wciąż wynosi zatem 77,5 mld EUR. Ubiegły tydzień był już drugim z kolei, kiedy EBC nie kupował w ramach programu SMP papierów skarbowych.
Na rynku stopy procentowej początek tygodnia przyniósł wyraźny spadek rentowności SPW (o 5-9 pb) oraz kontraktów IRS (o 1-11 pb). Przyczyną umocnienia rynku była informacja, że w najbliższych dniach Ministerstwo Finansów może zdecydować się na realizację transakcji IRS. Cytowany przez agencję Reuters wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział, że nie spodziewa się, aby ich skala była „szeroka”. W ramach zapowiadanej operacji MF chciałoby zamienić płaconą obligatariuszom stałą stopę procentową na zmienną, co sugeruje, że według analiz resortu finansów kwotowania kontraktów IRS są zbyt wysokie, czyli dyskontują zbyt restrykcyjną przyszłą politykę monetarną. Wspomniane spekulacje już wcześniej pojawiały się na rynku, wzmacniając notowania SPW i IRS.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów oferowało 50-tyg bony skarbowe o wartości 0,6-1,1 mld PLN. Inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 2,32 mld PLN, a ostateczna emisja wyniosła 0,78 mld PLN. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami średnią rentowność rocznych papierów MF ustaliło na 4,495% (dla porównania tydzień wcześniej dochodowość papierów 51-tyg ukształtowała się na poziomie 4,489%). MF potwierdziło również, że podczas środowej aukcji będzie emitować obligacje skarbowe serii IZ0823 i WZ0121 o wartości 1,0-2,5 mld PLN.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.