Europejski Bank Centralny poinformował, że w zeszłym tygodniu nie zdecydował się na skup obligacji skarbowych emitowanych przez państwa strefy euro. A zatem w dalszym ciągu wartość obligacji posiadanych w portfelu EBC wynosi 76 mld EUR.

Na krajowym rynku SPW i kontraktów IRS poniedziałkowa sesja nie przyniosła zmian rentowności.

Inwestorzy neutralnie przyjęli wypowiedzi dla agencji PAP Zyty Gilowskiej (RPP), a także Elżbiety Chojnej-Duch (RPP). W obydwu wypowiedziach akcentowany był raczej pozytywny dla rynku stopy procentowej, determinowany głównie czynnikami globalnymi, charakter inflacji. Dodatkowo jednak Zyta Gilowska stwierdziła, że Polska nie może sobie pozwolić na utrzymanie ujemnych realnych stóp procentowych, a także, że w drugiej części roku istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się wzrostu cen energii, żywności i transportu na inne segmenty rynku. W opinii inwestorów obie przedstawicielki RPP preferują raczej bardziej umiarkowaną politykę pieniężną. W tym kontekście zaniepokoić rynek mogło szczególnie wskazanie ryzyka utrzymywania się presji inflacyjnej również po oczekiwanym majowym szczycie inflacji.

Ministerstwo Finansów zorganizowało w poniedziałek aukcję 45-tyg bonów skarbowych o wartości 0,5-1,0 mld PLN. Wynik przetargu okazał się zgodny z naszymi oczekiwaniami. Średnia rentowność papierów została ustalona na poziomie 4,599% (różnica pomiędzy rentownością minimalną a maksymalną wyniosła 2 pb). Ostatecznie wyemitowane zostały papiery o wartości 0,71 mld PLN, natomiast popyt osiągnął wartość 2,74 mld PLN.

Reklama

Jednocześnie z wynikami aukcji MF podało również szczegóły środowego przetargu obligacji PS0416. Oferta będzie mieściła się w przedziale 1,5-3,0 mld PLN (w harmonogramie majowych aukcji podana była podaż w wysokości 1,0-3,0 mld PLN). Dominik Radziwiłł wiceminister finansów powiedział też, że w 2011 r. poprzez emisję obligacji nominowanych w EUR lub w USD MF zamierza prefinansować przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe państwa.

Na świecie media i agencje informacyjne przede wszystkim zajmowały się sprawą aresztowania dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego D. Straussa-Kahna i w tym kontekście losem programu wsparcia finansowego dla Portugalii i ewentualnego kolejnego dla Grecji. Na rynku jednak nie widać było istotnego wzrostu ryzyka kredytowego w przypadku wymienionych państw.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.