W marcu odnotowano kontynuację spadku dynamiki eksportu i importu – odpowiednio do 4,7% r/r i 7,2% r/r. W relacji do PKB wartość 12-miesięcznego deficytu w obrotach bieżących wzrosła do blisko 4% z 3,8% po marcu.
Dane dot. deficytu rachunku obrotów bieżących w marcu były nieco wyższe niż mediana prognoz rynkowych (-1177 mln EUR w ankiecie Parkietu) i niższe od naszych oczekiwań (-1734 mln EUR). Mniejszy niż oczekiwaliśmy wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących był przede wszystkim efektem lepszego wyniku w saldzie transferów bieżących przy korzystniejszym wyniku rozliczeń z UE. Nieco niższy od naszych przewidywań był również deficyt na rachunku dochodów, wyższa natomiast nadwyżka na rachunku usług.
Sam deficyt w handlu zagranicznym ukształtował się na nieco niższym poziomie niż nasza prognoza, jednak w przypadku danych handlu zagranicznego dużo istotniejsze są dane o eksporcie i imporcie, wg których w marcu odnotowano dalsze bardzo istotne pogłębienie spadku dynamik obu tych kategorii. Przy wysokiej importochłonności polskiego eksportu, spowolnienie dynamiki importu w sporej części jest rezultatem niższej dynamiki eksportu (szczególnie że dynamika eksportu spowolniła wyraźnie silniej niż importu), stąd dane o imporcie nie muszą wskazywać na bardzo silne ograniczenie popytu krajowego. W przypadku eksportu – choć pewnego spowolnienia można było oczekiwać w 2011 r. ze względu na ustępujące bardzo korzystne efekty bazy z 2010 r., to skala tego spowolnienia jest jednak bardzo silna, szczególnie, że prezentowane przez NBP dane są w ujęciu nominalnym (tj. uwzględniają zarówno wolumen eksportu jak i jego cenę), stąd przy utrzymujących się w ujęciu globalnym wysokich dynamikach cen w handlu zagranicznym dynamika wolumenu eksportu mogła obniżyć się nawet w okolice 0% r/r.
Od początku roku wstępne dane NBP dot. handlu zagranicznego podlegają większym rewizjom niż miało to miejsce w ostatnich kwartałach (dane dot. importu w styczniu, podwyższenie szacunku składowych handlu zagranicznego za luty), stąd nie można wykluczyć, że ostatecznie dane marcowe wskażą na wyższy wzrost eksportu wobec opublikowanych wczoraj danych, niemniej skala korekty nie przekroczy raczej kilku punktów procentowych. Dla dokładniejszej analizy tendencji w krajowym eksporcie bardzo istotne będą dane o wzroście PKB w I kw. (publikacja pod koniec maja) jak również szczegółowe dane dot. wzrostu PKB w strefie euro. głównego partnera handlowego Polski. Samo spowolnienie dynamiki eksportu w 2011 r. było oczekiwane, niemniej w kontekście bardzo dobrych danych dot. wzrostu PKB w strefie euro skala tego spowolnienia jest bardzo silna. Z tego względu ważne będą właśnie dane dot. struktury wzrostu w strefie euro wskazujące, co miało wpływ na tak dobre wyniki gospodarek eurolandu (mógł to być np. silniejszy efekt po stronie inwestycji w budownictwie przy korzystniejszych warunkach meteorologicznych, któremu nie musiał towarzyszyć wzrost popytu na import tj. polski eksport).
Analizując dane Eurostatu (inne źródło danych wobec NBP, niemniej historycznie podobne tendencje) dot. handlu zagranicznego strefy euro z innymi krajami UE do lutego (dane w ujęciu realnym), widoczne jest wyhamowanie rocznej dynamiki wzrostu eksportu już od IV kw. ub.r. generalnie we wszystkich krajach na co w największym stopniu złożyły się efekty bazy choć w pewnym stopniu także niższe dynamiki wzrostu w ujęciu miesięcznym, co wskazywałoby na tendencje pewnego osłabienia wzrostu w globalnym handlu zagranicznym (po okresie silnego ożywienia w 2010 r.). W tym kontekście warto również pamiętać o wynikach koniunktury przedsiębiorstw NBP wg których przedsiębiorstwa po słabym I kw. oczekują ponownie lekkiego ożywienia popytu zagranicznego w II kw. br., niemniej biorąc pod uwagę wskazywane przez nas po publikacji marcowych danych o produkcji przemysłowej dużą liczbę działów notujących roczne spadki produkcji, dane dot. kondycji przemysłu w kolejnych miesiącach będą bardzo istotne z punktu widzenia perspektyw wzrostu krajowej gospodarki.
W marcu w dalszym ciągu spadało pokrycie deficytu rachunku obrotów bieżących napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz napływem środków z UE przy lekkim wzroście pokrycia inwestycjami portfelowymi.
W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu deficytu w handlu zagranicznym przy oczekiwaniu utrzymania wyższej dynamiki importu wobec eksportu. Jednocześnie notowane już wyższe deficyty w obrotach bieżących począwszy od II kw. 2010 r. będą ograniczać przyrost 12-miesięcznego deficytu w relacji do PKB, który w kolejnych kwartałach może kształtować się w przedziale 4-4,5% PKB przy założeniu dotąd opublikowanych danych (NBP zapowiedział rewizję danych historycznych nt. bilansu płatniczego przy okazji publikacji danych za II kw. pod koniec czerwca).
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.