Zgodnie ze słowami ministra infrastruktury, za kilka lat Łódź stanie się najważniejszym węzłem kolejowym w Polsce. Na początku powstanie dworzec za 1,7 mld zł. Zobacz jak będzie wyglądać nowa Łódź Fabryczna.

Do 2020 r. ma w Polsce powstać linia kolei dużych prędkości łącząca Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Pociągi będą mogły po niej jeździć do 350 km/godz. Czas przejazdu z Warszawy do Łodzi wyniesie 45 min., a do Wrocławia lub Poznania 1 h 45 min.

W wywiadzie dla serwisu Lodz.NaszeMiasto.pl, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk stwierdził, że Łódź stanie się najważniejszym węzłem kolejowym w Polsce.

>>> Czytaj też: Przebudowa dworca Łódź Fabryczna: wybrano nowego wykonawcę projektu

Na terenie Łodzi kolej dużych prędkości poprowadzona zostanie tunelem, który połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Dworzec Fabryczny po przebudowie znajdzie się kilkanaście metrów pod ziemią. Ponadto mają powstać wielopoziomowe parkingi i tunel doprowadzający tory do dworca. Szacowany koszt tej części inwestycji to ponad 2 mld zł.

Reklama

„Wykonanie tego projektu to jest zadanie, jakich zrealizowano bardzo niewiele w całej Europie. To przedsięwzięcie jest jednym z największych. Oczywiście pamiętajmy, że jest Berliński Hauptbahnof oraz że prowadzona jest dyskusja na temat węzła komunikacyjnego w Strasburgu. Ale mimo, że są to duże projekty, to ten łódzki jest jednym z największych” – powiedział minister Grabarczyk.

>>> Zobacz też: Pendolino w PKP Intercity: 30 maja podpisanie kontraktu na zakup szybkich pociągów

Z kolei były wiceprezydent miasta Włodzimierz Tomaszewski tak opisał skalę planowanych prac. „Na terenie budowy nowego węzła kolejowego wydobytych będzie ok. 4,5 mln m3 ziemi, co wystarczyłoby do wypełnienia 436 000 ciężarówek o ładowności 17 ton, które ustawione jedna za drugą utworzyłyby szpaler o długości 2700 km. To jest odległość dzieląca Łódź od Madrytu.”

Realizowana przez miasto część projektu ma kosztować w sumie 595 mln. Za te pieniądze ma powstać m.in.: podziemny dworzec autobusowy i trzypoziomowy parking oraz nowy układ komunikacji tramwajowej i drogowej wokół dworca kolejowego. Ma on stać się węzłem przesiadkowym komunikacji publicznej dla całej aglomeracji łódzkiej.

ikona lupy />
Łódź Fabryczna - wizualizacja. Widok od strony wschodniej dzielnicy wysokościowców na elewację wschodnią dworca źródło: Materiały prasowe EC1 Łódź-Miasto Kultury / Forsal.pl
ikona lupy />
Łódź Fabryczna - wizualizacja. Wnętrze dworca kolejowego źródło: Materiały prasowe EC1 Łódź-Miasto Kultury / Forsal.pl
ikona lupy />
Nowe Centrum Łodzi - widok z lotu ptaka, źródło: Materiały prasowe EC1 Łódź-Miasto Kultury / Forsal.pl