Przez cały tydzień testowany był opór techniczny na 1,4450-1,4480. W ostatnich dniach ponawiane próby ataku nie przynosiły rozstrzygnięcia, ale też potencjał dla aprecjacji dolara wygasał dosyć szybko, bo już w okolicach 1,4350. W czwartek notowania wzrosły do 1,4480, co naszym zdaniem może być sygnałem kontynuacji trendu wzrostowego. Decydujące znaczenie będą miały jednak dopiero piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewają się,. że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wyniesie 155 tys. wobec 244 tys. miesiąc wcześniej.

Wspierać scenariusz powrotu kursu EUR/USD do trendu wzrostowego może ostatnia publikacja raportu ADP w USA, (wyprzedzająca piątkowe non-farm payrolls), a także oczekiwanie na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro (zapewne w czerwcu EBC zasygnalizuje, że taką decyzję podejmie w lipcu).

Notowania EUR/PLN oscylowały podczas czwartkowej sesji na poziomie 3,9600-3,9750. W najbliższych dniach coraz ważniejszym czynnikiem determinującym zmiany na rynku może stawać się zbliżające się posiedzenie RPP (7-8.06). Z ostatnich ankiet przygotowanych przez GG Parkiet na koniec kwietnia (21 ankietowanych) oraz agencję Reuters w dniach 30 maja i 1 czerwca (22 ankietowanych) wynika, że analitycy spodziewają się podwyżki stóp procentowych o 25 pb na najbliższym posiedzeniu RPP w czerwcu. W obydwu ankietach za takim scenariuszem opowiadało się 13 ankietowanych. A zatem mamy sytuację, w której rynek jest silnie podzielony. Chociaż ankiety nie wskazują tego precyzyjnie, to można wnioskować, że znaczna większość pozostałych ankietowanych spodziewa się takiej decyzji dopiero w lipcu. Warto też pamiętać, że notowania na rynku stopy procentowej wyceniają w większej części wzrost stóp procentowych w czerwcu, a dodatkowo jeszcze jedną podwyżkę o 25 pb w II połowie 2011 r. Gdyby zatem okazało się, że RPP jednak podniesie stopy w czerwcu, wówczas miałoby to umiarkowanie pozytywny wpływ na rynek.

Tak jak pisaliśmy, decydujące w tej chwili okazują się informacje nt. problemów państw europejskich (szczególnie Grecji). Niemniej, gdyby sytuacja w tym zakresie ustabilizowała się, wówczas złoty przy wsparciu BGK mógłby umocnić się. Wsparciem dla kursu EUR/PLN będzie poziom 3,9400-3,9450.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.