Istnieje ryzyko, że problemy Grecji przełożą się na notowania instrumentów finansowych na rynku pieniężnym strefy euro. Pogarszająca się ocena ryzyka kredytowego kraju może skutkować utrudnionym dostępem do finansowania dla greckich instytucji (jak również dla podmiotów z innych krajów PIGS). Póki co, istotnym wsparciem pozostaje Europejski Bank Centralny. Warto jednak przypomnieć, że w Irlandii już pod koniec 2010 r. bank centralny został zmuszony do wsparcia krajowych instytucji finansowych za pomocą niestandardowego programu ELA, dostarczając dodatkowej płynności bankom poza systemem standardowych operacji EBC. Podobne rozwiązanie może zostać zastosowane w przypadku banków greckich. Na razie jednak, w strefie euro spread pomiędzy stawką LIBOR a OIS kształtuje się na stabilnym poziomie (około 20 pb dla 1M i 3M). Nie można wykluczyć tendencji do jego rozszerzania, ze względu na wyższe ryzyko płynności i kredytowe. Istnieje ryzyko, że EBC może ograniczyć wykorzystanie obligacji greckich, jako zabezpieczenie w ramach transakcji zasilających repo.

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS rentowności praktycznie nie uległy zmianie.

W Europie problemy Grecji nie przeszkodziły Hiszpanii w emisji obligacji skarbowych (chociaż widać było dalszy wzrost kosztów finansowania). Do sprzedaży wystawione zostały papiery zapadające 30 kwietnia 2014r. i 2015r. Oczekiwaną wartość emisji określono na 3,0 mld EUR, a maksymalną na 4,0 mld EUR. Jak się okazało ostatecznie emisja wyniosła 3,95 mld EUR, a popyt 10,3 mld EUR. Średnia rentowność została ustalona na 4,037% oraz 4,230%. Według danych na koniec kwietnia 2011 r. Hiszpania pozyskała już w tym roku środki z tytułu emisji obligacji o wartości 19,6 mld EUR wobec planowanych 43,2 mld EUR (45%). Dla porównania potrzeby pożyczkowe netto w tym roku wynoszą 47,2 mld EUR.

Rentowności niemieckich Bund-ów wzrosły, co mogło być spowodowane korzystnym wynikiem aukcji hiszpańskich obligacji.

Reklama



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.