Naszym zdaniem wystawione do sprzedaży zostaną 7-dniowe bony pieniężne o wartości 102 mld PLN (dla porównania w zeszłym tygodniu emisja wyniosła 98,5 mld PLN).

Najważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji na globalnym rynku finansowym było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. EBC nie zmienił wysokości stóp procentowych. Prezes banku Jean-Claude Trichet podczas konferencji prasowej użył zwrotu „strong vigilance”, co stanowi zapowiedź podwyżki stóp procentowych na kolejnym lipcowym posiedzeniu. Teoretycznie posiedzenie EBC zakończyło się zatem zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, jednak po reakcji rynków finansowych widać było, że inwestorzy oczekiwali wyraźniejszego zaostrzenia tonu retoryki, silniejszego akcentowania ryzyk inflacyjnych, a także bardziej znaczącej korekty w górę prognoz EBC dotyczących PKB i inflacji. W reakcji na wypowiedzi prezesa banku centralnego na europejskim rynku stopy procentowej doszło do silnego spadku rentowności.

Zgodnie z oczekiwaniami, w czwartek również Bank Anglii zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS utrzymują się bardzo dobre nastroje. Z jednej strony RPP zasygnalizowała dłuższą przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych, z drugiej strony notowania w czwartek wesprzeć mógł bardzo dobry wynik uzyskany podczas aukcji obligacji OK0713. Ministerstwo Finansów wystawiło do sprzedaży papiery o wartości 2,0-3,0 mld PLN. Popyt wyniósł 6,1 mld PLN, natomiast ostateczna emisja 3,0 mld PLN. Niska była średnia rentowność, która wyniosła 4,84% (maksymalna: 4,848%). To wynik nieznacznie lepszy od naszych oczekiwań i z pewnością będzie kolejnym wsparciem dla rynku stopy procentowej. Jednocześnie z wynikami aukcji MF w komunikacie zaznaczyło, że w najbliższy poniedziałek nie zorganizuje aukcji bonów skarbowych o wartości 0,3-0,8 mld PLN (13.06). Potwierdza to nasze wcześniejsze oczekiwania, że resort finansów korzystając z niskich podaży SPW do końca 2011 r. będzie starał się obniżyć potrzeby pożyczkowe brutto w 2012 r. W tym celu może m.in. ograniczać emisje bonów skarbowych (których data wykupu przypada w przyszłym roku), rolować zobowiązania z tytułu zapadających obligacji skarbowych w 2012 r. poprzez wykorzystywanie aukcji zamiany, czy wręcz zdecydować się na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych tegorocznymi emisjami.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.