Po rozliczeniu operacji absorbujących w systemie wzrośnie płynność. Na początku przyszłego tygodnia NBP zapewne zorganizuje operację dostrajającą płynność. Na rynku pieniężnym od poniedziałku stawki depozytowe O/N mogą spaść w okolice 4,00%.

W strefie euro w ostatnich dniach widać silny wzrost stawek depozytowych O/N. Jak wspominaliśmy, po rozliczeniu wtorkowych operacji przeprowadzonych przez EBC z systemu odpłynęły środki w wysokości około 8 mld EUR, co przynajmniej częściowo stymulowało wzrost oprocentowania depozytów. Dodatkowym istotnym czynnikiem wzmacniającym ten efekt jest zbliżający się termin rozliczenia rezerwy obowiązkowej, przypadający na 14 czerwca (wtorek). Podczas, gdy jeszcze w środę stawka EONIA wzrosła z okolic 0,90% do 1,07%, to już w czwartek wynosiła 1,30%. Dla porównania stawka depozytowa O/N w piątek na krótko osiągnęła poziom nawet 1,70% (stopa refinansowa EBC wynosi 1,25%). Naszym zdaniem w drugiej połowie przyszłego tygodnia stawki depozytowe wyraźnie spadną. Wciąż istnieje ryzyko, że problemy Grecji i innych państw peryferyjnych utrudnią pozyskiwanie finansowanie niektórym instytucjom finansowym, jednak obecny wzrost stawek depozytowych nie jest tego efektem. Po czwartkowym posiedzeniu EBC i sygnalizacji podwyżki stóp w lipcu prawdopodobny jest dalszy wzrost oprocentowania depozytów EUR na rynku pieniężnym. Presję w kierunku wzrostu kosztu finansowania w terminach do około 3M będzie ograniczać natomiast deklaracja EBC dostarczania nieograniczonej jak dotychczas płynności instytucjom finansowym. W dalszym ciągu nie będzie bowiem limitów w przypadku transakcji tygodniowych (MRO), a operacje 3-miesięczne LTRO będą organizowane na dotychczasowych zasadach (27.07, 31.08 i 29.09).

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS podobnie jak w ostatnich dniach utrzymywała się dominacja spadków rentowności. Tym razem wsparciem dla rynku okazało się czwartkowe posiedzenie EBC, po którym jeszcze utrzymują się wyraźne spadki rentowności obligacji na rynku europejskim. Rynek prawdopodobnie zrozumiał, że brak istotnej korekty w górę prognoz banku centralnego dotyczących PKB i inflacji w 2012r. wskazuje na bardziej umiarkowany cykl podwyżek stóp procentowych (większe znaczenie ryzyk dla wzrostu gospodarczego).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama