Spośród 32 lokat o wartości 5 tys. zł, założonych w maju ubiegłego roku tylko trzy przyniosły minimalny zysk, a jedna wyszła na zero, wynika z raportu Open Finance. Gwałtownie rosnąca inflacja oraz 19 proc. podatek od zysków kapitałowych spowodowały, że średnia realna rentowność lokat wyniosła -1,04 proc.

>>> Zobacz też: Czerwcowy ranking lokat dla firm: depozyty przegrywają z inflacją

Najlepsze lokaty oferowały rok temu Noble Bank z 0,6 proc. i Meritum Bank z 0,4 proc. realnego zysku. Lokata w Getin Banku przyniosła ledwie zauważalne 0,02 proc. a w FM Banku klienci wyszli dokładnie na zero.

Na drugim końcu rankingu znalazły się Pekao z realną stratą w wysokości niemal 2,7 proc., Raiffeisen Bank (-2,3 proc.) oraz BGK (-2,25 proc.). Lokaty w pozostałych bankach przyniosły straty poniżej 2 proc.

Reklama

Niezbyt korzystne są również prognozy na przyszłość. Gdyby w przyszłym roku inflacja była zgodna z celem Narodowego Banku Polskiego, założone w czerwcu lokaty przyniosłyby ponad 1,3 proc. zysku. Gdyby jednak osiągnęła górne ograniczenie poziomu docelowego, czyli 3,5 proc. to średni zysk spadłby do niecałych 0,4 proc., a co trzecia lokata przyniosłaby straty.

>>> Czytaj też: Koniec antybelek. Lokaty jednodniowe znikną 1 stycznia 2012 r.

„Z dzisiejszego punktu widzenia drugi scenariusz wydaje się dużo bardziej prawdopodobny. Trwający cykl podwyżek stóp procentowych może nie wystarczyć aby dynamika wzrostu cen skurczyła się do 2,5 proc. w czerwcu 2012 r. Ze względu na chęć wyeliminowania lokat antypodatkowych przez resort finansów, spadnie efektywność części zdeponowanych w bankach środków, wiec rzeczywiste zyski mogą być nieznacznie niższe od przedstawionych powyżej obliczeń” – czytamy w raporcie.

Perspektywa, że pieniądze tracą w banku na wartości jest frustrująca. Nie pociesza też świadomość, że środki trzymane w gotówce lub na nieoprocentowanym RORze, dewaluują się jeszcze szybciej. Wydaje się, że w konfrontacji z polskim systemem bankowym najracjonalniejszą postawą jest natychmiastowa konsumpcja. Oszczędnością Polacy nie są w stanie się wzbogacić. Dobra lokata może co najwyżej zabezpieczyć pieniądze przed utratą wartości.

>>> Polecamy: Szweda: Oprocentowanie obligacji rośnie sześć razy szybciej niż lokat

ikona lupy />
Realna stopa zwrotu z rocznych lokat na 5 tys. zł zakładanych w maju 2010 roku, źródło Open Finance / Inne