Grecja potrzebuje kolejnego programu ratunkowego po tym, jak przyznała, że wart prawie 50% jej PKB pierwszy pakiet ratunkowy sprzed roku nie wystarczył do zaspokojenia potrzeb wszystkich żyjących z publicznego grosza Greków. Próby uzgodnienia kolejnego pakietu okazały się trudne, ponieważ pozostali przywódcy strefy euro doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich wyborcy są bardzo niechętni pomaganiu europejskim peryferiom. Ostateczny rezultat jest jasny – Grecja zbankrutuje, jednak jak pokazują wielokrotnie powtarzane przez Tricheta uwagi dotyczące tego, że posiadacze obligacji nie powinni ponieść konsekwencji (czy sytuacja banków ze strefy euro jest aż tak zła, panie prezesie?), obecnie decydenci nie mają obecnie wystarczająco dużo „woli politycznej”, aby pozwolić, by stało się to już teraz.

Amerykańscy konsumenci: koniec z dziecięcą ufnością

Po oficjalnym zakończeniu recesji w czerwcu 2009 indeks zaufania osiągnął poziom 70,8, jednak dwa lata później udało mu się dotrzeć zaledwie do 74,3, zaś analitycy oczekują, iż w dzisiejszym, czerwcowym raporcie utrzyma się na praktycznie niezmienionym poziomie, osiągając 74. Historyczny przeciętny poziom Indeksu Zaufania University of Michigan to 68,9, podczas gdy w fazie ekspansji osiąga on przeciętnie 88,7.

Czy wskaźniki wyprzedzające w Stanach odbiją się?

Reklama

Podczas gdy krótkoterminowa prognoza dla Stanów przewiduje łagodny wzrost, indeks wskaźników wyprzedzających nadal wydaje się solidny, choć utrzymujący się w trendzie spadkowym wzrost – analitycy spodziewają się natomiast, że indeks odbije się w maju o 0,3% po kwietniowym spadku o 0,3%.