Dla porównania w piątek zapadały 3- i 7-dniowe bony pieniężne za 101,5 mld PLN. Po rozliczeniu operacji absorbujących w systemie płynność wyraźnie wzrośnie. Na początku przyszłego tygodnia nie można wykluczyć, że NBP przeprowadzi operację dostrajającą. Na rynku pieniężnym od poniedziałku stawki depozytowe O/N mogą spaść poniżej 4,25%.

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS podczas piątkowej sesji do publikacji danych nt. produkcji przemysłowej notowania nie uległy istotniejszej zmianie. Publikację danych GUS rynek przyjął neutralnie. Jak się okazało w maju produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7% r/r wobec oczekiwanych przez analityków 8,2% (mediana ankiety GG Parkiet z końca maja). Z kolei ceny produkcji sprzedanej przemysłu zwiększyły się w zeszłym miesiącu o 6,5% r/r wobec oczekiwanych 7,2%. A zatem bliska oczekiwaniom rynkowym informacja nie zmieniła oczekiwań dotyczących przyszłej polityki pieniężnej NBP. W tym kontekście warto wspomnieć też, że w wypowiedzi w Sygnałach Dnia prezes NBP Marek Belka stwierdził dzisiaj, że RPP po serii podwyżek może teraz poczekać na ich efekty. Wypowiedzi przedstawicieli RPP, a także ostatnie dane nt. dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw i produkcji przemysłowej zwiększają prawdopodobieństwo scenariusza, w którym, jeśli, to najwcześniej we wrześniu Rada podniesie stopy procentowe (w sierpniu niezaplanowane zostało posiedzenie decyzyjne).

W Europie trwają rozmowy dotyczące przyszłości Grecji. Dzisiaj agencje informacyjne po spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy sygnalizowały, że jest wola kompromisu w sprawie propozycji zakładającej wydłużenie terminu spłaty zobowiązań wynikających z wyemitowanych greckich papierów skarbowych (propozycja zakłada dobrowolny udział obligatariuszy). W tej sprawie kanclerz Niemiec będzie prowadziła rozmowy z przedstawicielami Europejskiego Banku Centralnego, który dotychczas wykluczał jakąkolwiek formę restrukturyzacji zadłużenia (nawet w takiej „miękkiej” formie). Póki co konkretne terminy nie zostały podane. Realizacja tego scenariusza zwiększa prawdopodobieństwo, że w krótkiej perspektywie nie dojdzie do redukcji zadłużenia Grecji. Ponadto dzisiaj grecki premier George Papandreou zdecydował się na zmiany składu rządu, m.in. na stanowisku ministra finansów. Nowym ministrem zostanie Evangelos Venizelos i na stanowisku zastąpi George Papaconstantinou.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama