Zeszły tydzień przyniósł silne wzrosty rentowności na rynku zarówno SPW (3-13 pb), jak i kontraktów IRS (4-11 pb). Ze względu na rosnące ryzyko niewypłacalności Grecji widać było silniejszy wzrost krzywej w sektorach o dłuższych terminach wykupu. Poza rosnącym ryzykiem kredytowym w Europie osłabienie notowań wynikało też z publikacji przez GUS wyższej od oczekiwań rynkowych inflacji w maju (5,0% r/r wobec prognozowanych 4,5%).

W najbliższych tygodniach naszym zdaniem utrzymywać się będzie presja na wzrost rentowności na krótkim końcu krzywej dochodowości. Ostatnie dane nt. inflacji zapewne zwiększą w opinii inwestorów prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp procentowych o kolejne 25 pb w najbliższych miesiącach. Niższa od oczekiwań dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w maju (4,1% wobec oczekiwanych 5,5%) odsuwa jednak ryzyko, że taką decyzję RPP może podjąć już w lipcu. Niewykluczone, że Rada zdecyduje się podnieść stopy na kolejnym wrześniowym posiedzeniu (6-7.09), co może psychologicznie negatywnie oddziaływać na rynek. Skalę ewentualnego osłabienia notowań będzie hamował oczekiwany wykup bonów i obligacji skarbowych, a także wypłata odsetek, o wartości około 40 mld PLN (zakładając brak emisji bonów skarbowych w 2011 r., co sygnalizowało Ministerstwo Finansów). Kwota, jaką inwestorzy otrzymają w 2011 roku, będzie porównywalna do wartości koniecznych w tym roku do sfinansowania potrzeb pożyczkowych państwa. Dlatego spodziewamy się wzrostu krótkiego końca krzywej dochodowości, ale w umiarkowanym stopniu, uwzględniającym korzystne uwarunkowania popytowo-podażowe.

W bieżącym tygodniu, krótszym ze względu na czwartkowe Boże Ciało i przy braku kluczowych danych makroekonomicznych nie spodziewamy się istotniejszych zmian rentowności. W dalszym ciągu podtrzymujemy scenariusz zakładający płaszczenie się krzywej dochodowości (ze względu na potencjał do umocnienia SPW o dłuższych terminach wykupu). W najbliższych dniach w kierunku wzrostu rentowności na dłuższym końcu może oddziaływać nasilająca się awersja do ryzyka związana z wciąż nierozwiązaną sytuacją Grecji. Rentowności mogą utrzymać się na poziomie 4,90% dla OK0713, 5,50% dla PS0416 i 5,95% dla DS1020.

Na rynku pierwotnym w tym tygodniu zostaną zorganizowane dwa przetargi. W poniedziałek odbył się przetarg odkupu bonów skarbowych. Odkupowane były papiery serii zapadających od 6 do 27 lipca br. o łącznej wartości 3,9 mld PLN. Średnia rentowność została ustalona na poziomie 4,250-4,289%, a wartość odkupionych bonów wyniosła symboliczne 0,26 mld PLN. Ponadto zgodnie z harmonogramem czerwcowych aukcji w środę odbędzie się aukcja obligacji drogowych emitowanych przez BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Oferowane będą obligacje IWS0645 na kwotę 1,0 mld PLN (35-letnie).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.