Analiza fundamentalna w odniesieniu do rynku walutowego to sposób patrzenia na rynek pod kątem wiadomości ekonomicznych, politycznych i społecznych. Mają one duży wpływ na kondycję gospodarki każdego kraju, od której w dużej mierze zależy siła waluty. Przykładowo, jeśli gospodarka polska rozwija się i napływają pozytywne dane na jej temat to złoty powinien się umacniać, gdyż wzrasta zainteresowanie i zaufanie do naszej waluty. Do wskaźników makroekonomicznych, które są szczególnie obserwowane przez światowych inwestorów, należą przede wszystkim:

Wskaźnik cen produktów i usług (Consumer Price Index - CPI)
Wskaźnik ten jest szeroko znany jako inflacja konsumencka i jest publikowany w Polsce przez Główny Urząd Statystyczny. Jest średnią ważoną cen towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe i wyraża cenę koszyka dóbr konsumpcyjnych skorygowanych o czynniki sezonowe.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (Production Price Index PPI)
Wskaźnik cen hurtowych służący do pomiaru cen ustalonych przez producentów na różnych etapach produkcji. Dynamiczny wzrost tego wskaźnika i zwiększone oczekiwania inflacyjne zazwyczaj są negatywnie odbierane przez inwestorów, wywołując osłabienie waluty krajowej.

Produkt krajowy brutto (GDP)
Jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego, który bada sumaryczną wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie danego kraju. PKB powszechnie wykorzystywany jest jako wskaźnik oceniający stan gospodarki danego kraju oraz wskaźnik mierzący standard życiowy w danym kraju.

Reklama

Produkcja przemysłowa (Industrial Production)
Mierzy zmiany w łącznej produkcji sektora przemysłowego, kopalnianego oraz sektora usług gazowych i elektrycznych. Podczas uwzględniania wskaźnika bierze się pod uwagę towary sprzedane na rynku krajowym jak również wyeksportowane. Mimo, że produkcja przemysłowa nie stanowi już głównej siły napędowej gospodarek światowych to nadal jej zachowanie jest niezwykle ważne dla inwestorów.

Stopa bezrobocia (Unemployment Rate)
Poziom stopy bezrobocia to jeden z najważniejszych wskaźników mówiących o kondycji danej gospodarki, podobnie jak pozostałe odczyty dotyczące ilości zatrudnionych. Stały wzrost poziomu bezrobocia świadczy o pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju i stanowi sygnał odwrotu od danej waluty.

Bilans handlowy (Trade Balance)
Jest to różnica między eksportem a importem danego państwa. Dodatni bilans handlowy jest nazywany nadwyżką handlową, a ujemny deficytem handlowym. Bilans handlowy jest częścią bilansu płatniczego. Czynniki wpływające na bilans handlowy to ceny wyrobów wytwarzanych w kraju, kurs walutowy, umowy handlowe oraz cła i podatki.

Jest to zaledwie kilka wskaźników makroekonomicznych, które powinny być bacznie obserwowane przez inwestorów walutowych. W zależności od specyfiki danego państwa różne dane wpływają mocniej lub słabiej na walutę.