TPSA ocenia, że została ukarana za nieprawidłowości, które zostały dawno usunięte. "Przez wiele lat Telekomunikacja Polska, dyskryminując swoich konkurentów, szkodziła konsumentom w Polsce. Mamy nadzieję, że ta zasłużona kara skutecznie odwiedzie TP od kontynuowania tych praktyk i nie zmusi regulatora rynku do podziału byłego monopolisty" - powiedział członek zarządu Netii Tom Ruhan. Netia jest największym alternatywnym operatorem kraju.

>>> Czytaj również: TP SA zapłaci 0,5 mld zł za blokowanie konkurencji

KE nałożyła na TPSA karę w wysokości 127,5 mln euro. We własnym oświadczeniu TPSA podkreśla, że sprawa dotyczy nieprawidłowości dobrowolnie usuniętych przez nią niezwłocznie po ich wykryciu, czyli najdalej 2009 r. "Komisja uznała, że przed październikiem 2009 TP nadużywała swojej pozycji dominującej poprzez odmowę dostępu do swoich usług hurtowych dostępu do Internetu (BSA i LLU), co miało skutkować ograniczaniem rozwoju konkurencji.

>>> Polecamy: TPSA odwoła się od kary nałożonej przez KE

Reklama

W opinii TP, Komisja Europejska nie wzięła w wystarczającym stopniu pod uwagę faktu niezwłocznego i co ważniejsze dobrowolnego usunięcia wszelkich przeszkód we współpracy pomiędzy TP, a Operatorami Alternatywnymi. Należy jeszcze raz podkreślić, że zastrzeżenia dotyczące współpracy z operatorami w żaden sposób nie odnoszą siędo sytuacji bieżącej" - czytamy w oświadczeniu TPSA.

Według spółki, nałożenie na TP tak dużej kary pomija także założenia podpisanego przez TP i UKE porozumienia z 22 października 2009 roku. "W ocenie TP należy uwzględnić zmiany, jakie zaszły na polskim rynku telekomunikacyjnym dzięki wdrażaniu rozwiązań przewidzianych w Porozumieniu. Jest dla nas zaskakujące, że KE w swojej decyzji nie wzięła również tego faktu pod uwagę w odpowiednim zakresie" - czytamy. W komunikacie na swojej stronie internetowej polski regulator rynku - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), informując o karze dla TPSA, przypomina, że jako operator posiadający pozycję dominującą, TPSA jest zobowiązana zapewnić operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci (za opłatą), tak aby mogli oni skutecznie konkurować na rynku detalicznym.

"TP konsekwentnie przez ponad cztery lata odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci" - czytamy na stronie UKE. W raporcie pt. "Analiza raportu Telekomunikacji Polskiej dotyczącego realizacji Porozumienia pomiędzy TP a Prezesem UKE" opublikowanym w czerwcu przez UKE, regulator rynku generalnie pozytywnie ocenia sposób w jaki TPSA wywiązuje się z porozumienia. Jednocześnie jednak negatywnie oceniono sposób w jaki TPSA traktuje Netię, zwracając uwagę, że ta uzyskuje niższe poziomy obsługi względem innych kluczowych operatorów alternatywnych.