Istniały bowiem obawy, że posiadająca nieznaczną większość w parlamencie partia rządząca nie będzie w stanie uzyskać wystarczającego poparcia (155 głosów w 300-osobowym parlamencie). We wtorek program Medium-Term Fiscal Strategy 2012-15 uzyskał większość w komisji parlamentarnej, w środę został przegłosowany w parlamencie („za” złożono 155 głosów, „przeciwko” 138), a w czwartek akceptację uzyskały również akty wykonawcze. Tym samym Grecja zrealizowała wszystkie warunki umożliwiające otrzymanie wsparcia międzynarodowego, odsuwającego jednocześnie groźbę niewypłacalności w krótkim terminie.

Naszym zdaniem problemy strukturalne Grecji nie zostały wyeliminowane, podobnie jak i ryzyko niewypłacalności kraju w średnim terminie. Niemniej dzięki pozytywnej decyzji greckiego parlamentu w krótkim okresie premia za ryzyko, rosnąca w ostatnich tygodniach na globalnym rynku finansowym, powinna się znacząco zmniejszyć. Obserwować powinniśmy też większy popyt na aktywa ryzykowne. Widać to m.in. na rynku EUR/CHF, gdzie doszło do wzrostu notowań powyżej 1,23, wobec rekordowych 1,18 tydzień wcześniej. Rosną również notowania EUR/USD otwierając przestrzeń do dalszego wzrostu w okolice 1,47. Teraz oporem są odpowiednio poziomy: 1,25 i później 1,27 (EUR/CHF), a także 1,47 (EUR/USD).

Wspomniane zmiany przyniosły efekt w postaci aprecjacji złotego. Kurs EUR/PLN obniżył się pod koniec zeszłego tygodnia poniżej 3,94. Podtrzymujemy zdanie, że w kolejnych dniach prawdopodobny jest test wsparcia 3,92 (na tym poziomie potencjał do aprecjacji złotego może się wyczerpywać w krótkim okresie). W poniedziałek kurs CHF/PLN spadł poniżej 3,20. Wsparciem dla złotego w tym tygodniu może być posiedzenie RPP (5-6.07), a także EBC (7.07).

Reklama