W strefie euro wzrost awersji do ryzyka widoczny w ostatnim tygodniu przełożył się na wyższe wykorzystanie operacji zasilających Europejskiego Banku Centralnego. We wtorek EBC zasilił sektor bankowy środkami w wysokości 197,1 mld EUR (w ramach 7-dniowej transakcji) wobec 153,6 mld EUR tydzień wcześniej. Oznacza to znaczący wzrost płynności systemu finansowego, który powinien przełożyć się na spadek oprocentowania krótszych depozytów w terminie O/N. Wartość aktywnych operacji zasilających banku centralnego wzrosła do 508,6 mld EUR, co jest poziomem najwyższym od lutego 2011 r.

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS obserwować można było stabilizację notowań, z lekką przewagą spadków rentowności. Rynek nieznacznie wzmocniła publikacja danych nt. produkcji przemysłowej. Według GUS w czerwcu produkcja wzrosła o zaledwie 2,0% r/r wobec oczekiwanych 5,8% r/r.

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że podczas czwartkowej aukcji zaoferuje obligacje skarbowe serii DS1021 o wartości 1,0-3,0 mld PLN. Dokładnie taka wartość podaży została wskazana we wcześniej opublikowanym harmonogramie lipcowych aukcji.

Rozwój kryzysu nadmiernego zadłużenia obserwowany w Europie przekłada się na wzrost kosztu finansowania w Polsce. Na rynku instrumentów kredytowych notowania 5-letnich kontraktów CDS zabezpieczających przed niewypłacalnością Polski zwiększyły się we wtorek do 176 pb, co oznacza wzrost o około 25 pb wobec poziomów z końca czerwca. Podobny wzrost kosztu finansowania widać też w przypadku transakcji CIRS, umożliwiających pozyskanie franków szwajcarskich (transakcje realizowane przez instytucje finansowe).

Reklama

W Europie nastroje nieznacznie poprawiły się, co można wiązać ze zbliżającym się spotkaniem liderów europejskich mających dyskutować nt. kryzysu, w jakim znalazła się strefa euro. Agencja Reuters podała nieoficjalnie, że rozważane są trzy propozycje wsparcia Grecji. Dwie z propozycji mogą zostać zaklasyfikowane, jako „niewypłacalność” albo „selektywna niewypłacalność” kraju. Wśród tych propozycji wymienia się skup greckiego długu połączony z udzieleniem dodatkowych gwarancji kredytowych, albo rolowanie długu jednak bez gwarancji kredytowych. Ostatnia propozycja zakłada udzielenie Grecji pożyczek przy jednoczesnym zobowiązaniu się banków do przedłużenia kredytowania. W tym przypadku agencje ratingowe – według wnioskodawców – nie powinny zakwalifikować kraju, jako niewypłacalnego.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.