Chodzi o przyjęte w ostatnich dniach przez Sejm poprawki do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wkrótce nowelizacja trafi do Senatu. Dotrzymanie dotychczasowego kalendarza prac ma pozwolić na wdrożenie znowelizowanej ustawy od 2 stycznia 2012 r.

1 stycznia 2012 r. kończy się przyznany Polsce przez UE okres przejściowy na dostosowanie akcyzy na węgiel, węgiel brunatny i koks wykorzystywany do celów grzewczych do poziomów unijnych. W związku z tym od przyszłego roku produkty te będą podlegały akcyzie.

Dotychczas obowiązująca ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. traktuje węgiel kamienny, jak inne produkty akcyzowe - np. spirytus czy papierosy - bez uwzględnienia jego specyfiki i roli w gospodarce. W efekcie w razie braku nowelizacji - po ustaniu okresu przejściowego - węgiel podlegałby opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Mogłoby to doprowadzić do znacznej podwyżki cen węgla i ciepła po 1 stycznia 2012 r. - rzędu od 30 do 50 zł na tonie - co m.in. zmniejszyłoby konkurencyjność polskiej gospodarki.

Reklama

Środowisko górnicze od pewnego czasu zwracało uwagę na ten problem. Zaangażowanie specjalistów branży i resortu gospodarki pozwoliło przyśpieszyć prace legislacyjne, co doprowadziło do przegłosowania w Sejmie poprawek do ustawy.

Najistotniejsze dla branży zmiany to rozszerzenie katalogu zwolnień od akcyzy oraz uproszczenie zasad naliczania i odprowadzania tego podatku od węgla kamiennego. Zastosowane tu rozwiązania mają uprościć obrót węglem zarówno u producenta, pośredników, jak i końcowego odbiorcy.

"Przyjmujemy przyjęte rozwiązania z dużym zadowoleniem. () Są korzystne zarówno dla producentów, jak i kupujących węgiel. Wypracowany został spójny i klarowny system naliczania podatku akcyzowego zgodny z Dyrektywą Energetyczną nałożoną na kraje członkowskie Unii Europejskiej" - oceniła prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska, dodając, że podobne rozwiązania są już stosowane w innych krajach UE.