"Złoty może dziś zyskiwać, ponieważ piątkowe przemówienie szefa Fed B.Bernankego zostało ostatecznie dobrze przyjęte przez rynki, a huragan Irene, który przetoczył się nad Nowym Jorkiem, wyrządził mniej szkód niż sądzono. Oba te czynniki poprawiły nastroje wokół ryzykownych aktywów, co tradycyjnie wspiera złotego. Oczekujemy, że polska waluta umocni się w kierunku 4,12-4,14/EUR" - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

Także analitycy Raiffeisen Bank uważają, że w poniedziałek kluczowe dla polskiej waluty będą nastroje na rynkach bazowych, ale są nieco mniej optymistyczni, jeżeli chodzi o notowania złotego.

"Uwaga rynku prawdopodobnie skupi się na przemówieniu szefa EBC oraz na kolejnych danych z amerykańskiej gospodarki. Nie spodziewamy się jednak gwałtownych wahań na eurozłotym, który powinien pozostać w rejonie 4,16" - napisano w komentarzu.

Wypowiedź Bena Bernanke, zdaniem ekonomistów, nie przyniosła większego zaskoczenia. Początkowo rozczarowany, rynek uznał słowa szefa Fed za oznakę, iż sytuacja gospodarcza USA nie wymaga jeszcze dalszych działań.

"(...) oczekiwania na kolejne sygnały przeniosły się na wrześniowe posiedzenie FOMC. Ostatecznie więc inwestorzy zareagowali na piątkowe wydarzenie raczej pozytywnie, co przełożyło się przede wszystkim na wybicie na eurodolarze ponad poziom oporu 1,45, otwierające drogę w kierunku 1,47. Z kolei kurs EURPLN wyhamował wcześniejszy wzrost, wracając w okolice bariery 4,16" - napisano w komentarzu.

"Nastroje na globalnych rynkach poprawiły się za sprawą przemówienia szefa Fed B.Bernankego oraz dzięki temu, że huragan Irene okazał się mniej groźny w skutkach niż sądzono. W związku z tym rentowności polskich obligacji mogą dziś spaść o ok. 2-3 pb" - napisano w komentarzu Banku BPH.

W swoim wystąpieniu Bernanke powiedział m.in., że Fed na pewno zrobi wszystko co może, aby wspomóc powrót wysokiego tempa wzrostu oraz zatrudniania w kontekście stabilności cen, nie sugerując jednak jakie dokładnie działania i kiedy mogą zostać wprowadzone - napisano w BPH.