W zależności od spółki akcje można podzielić na kilka kategorii, które ściśle powiązane są z ryzykiem inwestycyjnym. Stara prawda giełdowa mówi, że im wyższe ryzyko, tym wyższy może być potencjalny zysk. Ale każdy medal ma dwie strony: w przypadku, gdy wybór będzie chybiony, wyższe ryzyko może przełożyć się na dotkliwe straty.
Dlatego w zależności od poziomu akceptowanego ryzyka inwestor powinien wybrać odpowiednie dla siebie akcje.

Akcje dla ostrożnych

Za inwestycje o najniższym ryzyku można uznać akcje nazywane powszechnie blue chipami, czyli akcje dużych, stabilnych przedsiębiorstw, które charakteryzują się długą historią stabilnych zysków i dywidend. Walory z tej kategorii w okresie hossy przynoszą nieco niższe zyski niż bardziej ryzykowne akcje, ale podczas pogarszającej się koniunktury straty ponoszone na tych walorach są relatywnie mniejsze. Dodatkowo akcjonariusze mogą liczyć na wysokie dywidendy wypłacane przez spółki. Podobny charakter mają tak zwane akcje dochodowe, czyli takie, które oferują wysoki współczynnik wypłacanych dywidend.

Następne walory, z którymi wiąże się z nieco mniejsze ryzyko inwestycyjne to akcje defensywne, czyli spółki odporne na wpływ cykli gospodarczych. W tej kategorii znajdują się przedsiębiorstwa z usługami lub produktami na które popyt jest względnie stały np. firmy z branży energetycznej lub telekomunikacyjnej.

Akcje dla bacznego obserwatora

Akcje cykliczne są dobrym wyborem dla inwestorów bacznie obserwujących sytuację na rynku, ponieważ ich ceny zmieniają się w ślad za cyklami gospodarczymi. I tak kurs akcji cyklicznych roście, gdy gospodarka się rozwija, natomiast gdy gospodarka słabnie walory tanieją. Inwestycja w akcje cykliczne wymaga od inwestora dużej czujności oraz odpowiedniej reakcji na otaczające wydarzenia gospodarcze.

Nieco inny charakter mają akcje rozwojowe. W tym przypadku uwaga inwestora musi być skierowana w stronę perspektyw oraz kierunków rozwoju branży, w której działa dana spółka, ponieważ firmy z tej kategorii reinwestują większość zysków w prowadzone przedsiębiorstwa, dzięki czemu powiększają zyski z kapitału przekazanego przez udziałowców. Charakterystyczną cechą takich akcji jest zwykle (choć nie zawsze) wysoki współczynnik C/Z.

Akcje dla ryzykantów

Inwestorów, którzy lubią emocje mogą zainteresować akcje spekulacyjne. Wyniki finansowe spółek, których papiery kwalifikują się do typy spekulacyjnych, są zazwyczaj słabe, jednak ich potencjał jest ogromny, ponieważ przeważanie spółki te działają w obszarze nowych rynków. Wiele firm internetowych uważa się za inwestycje spekulacyjne. I tak w przypadku, gdy pomysł (np. strony internetowej) „wypali” cena tych akcji może być wywindowana do bardzo wysokich poziomów.

Za jeszcze bardziej ryzykowne uważa się akcje groszowe. W ich przypadku największe ryzyko związane jest z bardzo niską płynnością oraz niespotykaną w przypadku innych typów akcji zmienności kursu.