"Dzisiaj mieliśmy odczyt danych o PKB, które okazały się lepsze od oczekiwań. Złoty na tym trochę zyskał - umocnił się poniżej poziomu 4,14/EUR, ale aprecjacja dalej nie poszła. Później nastąpiło pewne odbicie do 4,15. Mimo to jest całkiem pozytywnie dla złotego. Wydaje mi się, że cały czas jest w miarę dobry sentyment na światowych rynkach, co wspiera naszą walutę" - powiedział PAP Bartłomiej Rostek, diler walutowy ING Banku Śląskiego.

GUS podał we wtorek, że PKB wzrósł w II kwartale 2011 roku o 4,3 proc. rdr wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 4,2 proc. i po wzroście w I kwartale 2011 roku o 4,4 proc.

"Moim zdaniem złoty w ciągu najbliższych dni będzie się umacniać do 4,12/EUR, ale pod warunkiem, że ten dobry sentyment się utrzyma. W piątek zostaną opublikowane w USA dane o bezrobociu, na które inwestorzy czekają" - dodał.

W piątek w USA zostanie podana stopa bezrobocia za sierpień 2011 r. i utworzona w tym czasie liczba nowych miejsc pracy.

Reklama

Zdaniem dilerów SPW rentowności polskich obligacji mogą w najbliższych dniach poruszać się w wąskich przedziałach blisko obecnych wartości.

"Rynek jest bardzo blisko najmocniejszych poziomów w tym roku, które zostały osiągnięte w zeszłym tygodniu. Jest w miarę silnie, mimo że nie widać skłonności członków RPP do zmiany stóp procentowych. Dane o PKB okazały się dobre, co może sprzyjać temu, że Ministerstwo Finansów nie będzie musiało emitować dużo papierów" - powiedział PAP Maciej Popiel, diler SPW PKO BP.

"Jutro MF określi plan podaży na wrzesień - to jest najważniejsze wydarzenie w najbliższych dniach. Generalnie mogą być oferowane 5- i 10-letnie obligacje w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Ciężko będzie przebić obecne poziomy na mocniejsze. Rentowności w najbliższych dniach będą utrzymywać się na zbliżonych poziomach do obecnych i ciężko będzie przebić techniczne poziomy, które wynoszą 4,40 dla 2-letnich obligacji, 5,00 dla 5-letnich i 5,55 dla 10-letnich. Rentowności będą poruszać się w wąskich przedziałach powyżej tych poziomów" - dodał.

W środę MF poda podaż długu we wrześniu.