Pakiet pomocowy dla Grecji jest zgodny z niemiecką konstytucją - orzekł w środę niemiecki sąd konstytucyjny. Jednak udzielanie kolejnych pożyczek dla upadających państw strefy euro będzie znacznie trudniejsze niż wcześniej.

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że europejskie pakiety ratunkowe dla Grecji i innych zadłużonych krajów strefy euro są zgodne z niemiecką konstytucją. Tak jak oczekiwano, trybunał zastrzegł jednak, że komisja budżetowa Bundestagu musi mieć kontrolę nad decyzjami o udzielaniu pomocy z pakietów ratunkowych.

Sąd konstytucyjny w Karlsruhe (Bundesverfassungsgericht) stwierdził także, że jego decyzja nie jest "czekiem in blanco" dla kolejnych bailoutów - podał Reuters.

Do tej pory Niemcy sfinansowały około 25 proc. kosztów ratunku dla państw południa Europy, ocenianych łącznie na 300 mld euro. Grupa niemieckich eurodeputowanych rok temu wystąpiła z pozwem do sądu w Karlsruhe, wskazując, że traktat o UE zakazuje wykupywania (bailout) innych państw Eurolandu.

>>> Czytaj więcej: W tym tygodniu okaże się, czy strefa euro przetrwa

Powodami w sprawie byli profesor prawa Karl Schachtschneider, ekonomiści Joachim Starbatty, Wilhelm Hankel i Wilhelm Noelling, były prezes spółki Thyssen AG Dieter Spethmann, a także Peter Gauweiler z bawarskiej siostrzanej partii Chrześcijańskich Demokratów, do których należy Angela Merkel.

Ta grupa już wcześniej wnosiła pozwy do sądu w Karlsruhe, które miały zablokować uczestnictwo Niemiec w traktatach unijnych czy przyjęcie wspólnej europejskiej waluty w tym kraju.