Czynnikiem, który uniemożliwiał podjęcie bardziej zdecydowanej decyzji była naszym zdaniem w dużej mierze wysoka inflacja we wrześniu, która według wstępnych danych wzrosła w strefie euro do aż 3,0% r/r (cel inflacyjny ustalony jest poniżej 2,0%). Ważne jest to, że bank centralny zwraca uwagę na oczekiwany powrót inflacji w okolice celu w średnim terminie i sygnalizuje istotne ryzyka dla wzrostu gospodarczego wynikające przede wszystkim z problemów europejskiego systemu finansowego. To będzie wzmacniać oczekiwania na obniżkę stóp w najbliższych kwartałach, a szczególnie na początku 2012 r.

Mimo, że polityka pieniężna w ramach standardowych instrumentów nie uległa zmianie, to bank centralny wyraźnie wsparł sektor finansowy. EBC podjął decyzję o: wprowadzeniu nowych dłuższych transakcji zasilających repo (12- i 13- miesięczne LTRO, w październiku i grudniu br.), utrzymaniu dotychczasowych transakcji zasilających, w tym 3-miesięcznych. Ponadto zdecydował o skupie zabezpieczonych papierów dłużnych emitowanych przez podmioty prywatne (tzw. covered bonds) o wartości 40 mld EUR na rynku pierwotnym i wtórnym. Skup ma zacząć się w listopadzie br. a zakończyć w październiku 2012 r. Szczegóły programu CBPP2 poznamy 3 listopada. Te niestandardowe narzędzia bardziej jednak wzmacniają sektor finansowy niż są elementem ekspansywnej polityki monetarnej (a zatem nie można ich porównywać do polityki Fed, czy BoE). Wpisują się też w całe instrumentarium implementowane w strefie euro na wypadek ewentualnej restrukturyzacji zadłużenia Grecji.

Bank Anglii także w czwartek zdecydował się na zwiększenie programu skupu obligacji skarbowych (Gilts) do 275 mld GBP z dotychczasowych zrealizowanych 200 mld GBP. Decyzja BoE nie jest zaskoczeniem. Sygnalizowaliśmy już wcześniej, że bank centralny rozważał taką możliwość podczas ostatniego posiedzenia (jak również szereg innych opcji łagodzenia polityki pieniężnej).

W Europie prowadzone są działania, które zmniejszają ryzyko wynikające z ewentualnej restrukturyzacji zadłużenia Grecji. The European Banking Authority po raz kolejny przeprowadzi stress testy, które mają ocenić odporność europejskich banków na scenariusz strat w wyniku redukcji zadłużenia państw strefy euro. Z drugiej strony padają oficjalne zapewnienia (m.in. ze strony kanclerz Niemiec Angeli Merkel), że istnieje wola, aby banki dokapitalizować. Również wzmocniony fundusz EFSF będzie kapitałowo w stanie z posiadanych środków dodatkowo wzmocnić system finansowy. Temat dokapitalizowania banków może być dyskutowany za dwa tygodnie przez liderów europejskich. Według szacunków MFW potrzeby kapitałowe banków sięgają 100-200 mld EUR. Informacje te są pozytywne dla rynku, choć zwiększają prawdopodobieństwo restrukturyzacji zadłużenia Grecji w najbliższych miesiącach. Jednakże, dzięki temu, że przebiegałaby ona w sposób kontrolowany, wpływ na rynek byłby zdecydowanie mniejszy niż jeszcze kilka tygodni temu.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.