W Senacie zasiądą też niezależni kandydaci: Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Kutz oraz popierany przez PO i SLD poseł SdPl Marek Borowski.

Borowski pokonał w Warszawie (okręg obejmujący pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy - Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą) m.in. Zbigniewa Romaszewskiego z PiS. Jego brak w Senacie będzie sporą sensacją, bowiem sprawował tam mandat nieprzerwanie od 1989 r. Borowski pokonał też ekonomistę prof. Krzysztofa Rybińskiego, b. wiceprezesa NBP (2004-2008), który był kandydatem inicjatywy Obywatele do Senatu.

Z komitetu wyborczego PO do Senatu dostał się m.in. obecny marszałek tej Izby Bogdan Borusewicz, b. minister obrony narodowej Bogdan Klich. Z komitetu PiS senatorem został m.in. Bogdan Pęk, Jan Maria Jackowski, Mieczysław Gil, Stanisław Kogut.

Z KWW Rafała Dutkiewicza mandat otrzymał jedynie wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, który pokonał niezależnego kandydata popieranego przez PO, prof. Leona Kieresa oraz znanego działacza Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

Reklama

Dwójka kandydatów startujących z KW PSL to bezpartyjna dziennikarka Andżelika Możdżanowska oraz również bezpartyjny Józef Zając.

W okręgu obejmującym powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenia Góra, senatorem został popierany przez PO Józef Pinior, b. europoseł i działacz opozycyjny w PRL. Jarosław Duda z PO, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych został senatorem z okręgu obejmującego powiaty wokół Wrocławia. Wygrał m.in. z Tomaszem Misiakiem z KWW Rafała Dutkiewicza, wcześniej senatorem PO.

Senatorem zostanie szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej prof. Alicja Chybicka, kandydatka niezależna popierana przez PO (okręg obejmujący południowy Wrocław). Chybicka pokonała b. rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Lutego z KWW Rafała Dutkiewicza.

Jan Rulewski (bezpartyjny, popierany przez PO) został senatorem w okręgu obejmującym miasto Inowrocław oraz powiaty: inowrocławski, nakielski, sępoleński, mogileński i żniński. Rulewski był senatorem ostatniej kadencji.

Ponownie mandat senatora obejmie: Jan Wyrowiński (PO - Toruń oraz powiaty chełmiński i toruński); Andrzej Person (PO - okręg obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski); Andrzej Owczarek (PO - w okręgu obejmującym powiaty: łaski, pabianicki i zgierski).

Kolejną kadencję w Senacie zasiądzie też Janusz Sepioł z PO (okręgu obejmując część Krakowa). Pokonał m.in. Zuzannę Kurtykę (bezpartyjna, popierana przez PiS), wdowę po prezesie IPN Januszu Kurtyce. W okręgu obejmującym część Krakowa, senatorem został Bogdan Klich (PO), były minister obrony narodowej.

W ławach senatorskich na kolejną kadencję zasiądzie też Grzegorz Czelej (PiS, okręg obejmujący powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński). Prof. Henryk Cioch, prawnik popierany przez PiS, został wybrany na senatora w okręgu obejmującym miasto Lublin, gdzie pokonał m.in. posłankę Izabellę Sierakowską (SdPl), popieraną przez PO i SLD, która startowała z własnego komitetu wyborczego.

W okręgu obejmującym powiaty: bialski, parczewski, radzyński i miasto na prawach powiatu Biała Podlaska, najwięcej głosów uzyskał Grzegorz Bierecki (bezpartyjny, startował z komitetu PiS). Senatorem w okręgu obejmującym powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański został Michał Seweryński popierany przez PiS; w okręgu obejmującym powiaty: krakowski, miechowski i olkuski - Bogdan Pęk z PiS - radny sejmiku wojewódzkiego.

Maciej Klima z PiS (okręg obejmujący powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki) został ponownie senatorem pokonując m.in. wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika. Z kolei w okręgu obejmującym powiaty nowosądecki, gorlicki i miasto Nowy Sącz senatorem ponownie został Stanisław Kogut z PiS.

Robert Dowhan z PO, prezes zielonogórskiego klubu żużlowego objął mandat startując z okręgu obejmującego południowe powiaty woj. lubuskiego. Stanisław Hodorowicz z PO, prof. UJ, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu został wybrany na senatora w okręgu obejmującym powiaty nowotarski, tatrzański i limanowski.

W okręgu obejmującym Płock wygrał Marek Martynowski z PiS, radny mazowiecki, b. urzędnik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pokonał m.in. senatora PO Eryka Szmulewicza, senatora PSL Michała Boszko oraz bezpartyjnego kandydata SLD Pawła Deresza, męża posłanki SLD z okręgu płocko-ciechanowskiego Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

W okręgu obejmującym Ciechanów mandat zdobył Jan Maria Jackowski z PiS, b. poseł AWS i członek LPR.

Anna Aksamit - dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie, kandydatka PO, wygrała w okręgu obejmującym cztery powiaty na północ i zachód od stolicy (legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński). Pokonała kandydata PiS - Piotra Łukasza Andrzejewskiego.

W okręgu obejmującym cztery powiaty na południe od stolicy (grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski) senatorem został ponownie Łukasz Abgarowicz z PO. Pokonał m.in. kandydatkę PiS, do niedawna posłankę tej partii Nelli Rokitę-Arnold oraz politologa i startującego w ramach inicjatywy Obywatele do Senatu Grzegorza Kostrzewę-Zorbasa.

Ponownie mandat senatora objął Marek Rocki (PO) w okręgu obejmującym cztery dzielnice na południu stolicy, ten ekonomista, b. rektor SGH, pokonał aktorkę Annę Chodakowską - bezpartyjną kandydatkę zgłoszoną przez PiS, a także Andrzeja Celińskiego, który startował jako kandydat niezależny.

W okręgu obejmującym cztery dzielnice w centrum i północnej części Warszawy, senatorem została ponownie reżyserka Barbara Borys-Damięcka (PO). Pokonała m.in. kandydatkę PiS aktorkę Katarzynę Łaniewską-Błaszczak, w PRL działaczkę opozycji antykomunistycznej, w ostatnich latach znaną z roli w serialu "Plebania".

W okręgu wyborczym obejmującym pięć dzielnic w zachodniej części stolicy (Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę) senatorem został adwokat Aleksander Pociej (PO). Pociej to wspólnik w znanej kancelarii prawniczej, obrońca m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej i pełnomocnik bliskich sześciu ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym rodziny posła PO Arkadiusza Rybickiego. Pokonał startującego z list PiS wybitnego chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego oraz b. szefową KRRiT Danutę Waniek (SLD).

W okręgu obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno senatorem została wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej senatorze Stanisławie Zającu - Alicja Zając (PiS), która była senatorem zakończonej kadencji.

W senackim okręgu obejmującym powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki wygrał Włodzimierz Cimoszewicz, startujący jako kandydat niezależny.

W okręgu obejmującym powiat pucki i miasto Gdynię, wygrał Edmund Wittbrodt - senator PO ostatniej kadencji. Senatorem w okręgu obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot, został Bogdan Borusewicz. Na drugim miejscu znalazł się tu zgłoszony przez PiS sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Gwiazda.

W okręgu obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski, mandat uzyskał Andrzej Grzyb, senator PO ostatniej kadencji. Pokonał m.in. należącą do PiS prawniczkę Annę Kurską, matkę dziennikarza - Jarosława i polityka PiS - Jacka. Odpadł także m.in. Bogdan Lis (SD) który został wystawiony przez Komitet Wyboczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska została wybrana na senatora w okręgu obejmującym Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

Reżyser Kazimierz Kutz, startujący jako kandydat niezależny, został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Katowice.

W okręgu obejmującym powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, pińczowski, staszowski i włoszczowski senatorem został Mieczysław Gil startujący z listy PiS.

W okręgu wyborczym obejmującym powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki, senatorem została wdowa po Przemysławie Gosiewskim - Beata Gosiewska z PiS. W okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki, senatorem został Krzysztof Słoń - radny sejmiku wojewódzkiego z PiS.

W okręgu obejmującym powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski senatorem został b. poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski, popierany przez PO.

Ponownie w Senacie zasiądzie Stanisław Gorczyca z PO (okręg obejmujący powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki). Drugi wynik uzyskał wiceminister kultury Piotr Żuchowski z PSL, a trzeci historyk, b. pracownik IPN Jan Żaryn, popierany przez PiS.

Dotychczasowy poseł PO Jan Filip Libicki został senatorem w okręgu obejmującym powiaty: grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, szamotulski i wolsztyński. Libicki to poseł ostatniej kadencji, wcześniej należący do PiS i PJN.

Kazimierz Jaworski z PiS został senatorem w okręgu obejmującym powiaty: rzeszowski i łańcucki oraz Rzeszów. Wygrał z popieranym przez SLD i PSL prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem (startował z własnego komitetu).

>>> Zobacz też: Wyniki wyborów 2011: Oto lista nowych Senatorów