Europejski Bank Centralny w zeszłym tygodniu zdecydował się na skup obligacji skarbowych o wartości 2,31 mld EUR (do 7 października). Tym samym łączna wartość zaangażowania EBC wzrosła do 163 mld EUR. W dniu 11 października kończy się okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej. We wtorek, poza standardową operacją zasilającą, zorganizowane zostaną również dwie dodatkowe operacja dostrajające (1-dniowa na koniec okresu i jedna obejmująca okres trwania nowej rezerwy). Wartość depozytu złożonego przez banki komercyjne w EBC wzrosła w ostatnich dniach w okolice 250 mld EUR. Od środy wartość depozytu powinna spaść, jednak na skutek pogłębiającego się kryzysu zapewne nadal będzie utrzymywała się na wysokim poziomie (jest to sygnał wzrostu ryzyka rozliczeniowego).
Na rynku stopy procentowej wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce wsparły notowania. Podawane coraz dokładniejsze szacunki przez Państwową Komisję Wyborczą potwierdzały wcześniejsze nieoficjalne dane wskazujące, że Platforma Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe będą mogły w nowej kadencji Sejmu RP utworzyć rząd koalicyjny. Tym samym usunięte zostało ryzyko związane z ewentualną koniecznością formowania większości parlamentarnej.
Ponadto w Europie rynek spekulował, że na początku tygodnia zakończy się misja przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego dotycząca oceny finansów publicznych Grecji. Oficjalny komunikat ma zostać opublikowany we wtorek. Mimo, że decyzja w sprawie przyznania środków zostanie podjęta dopiero po przygotowaniu raportu, to jednak kierunkowo możemy już poznać odpowiedź na pytanie, czy rekomendowana będzie wypłata środków w ramach kolejnej transzy. Wcześniej nieoficjalnie mówili, że rekomendacja może być pozytywna. Dodatkowo nastroje poprawiła informacja, że Niemcy i Francja do końca miesiąca zamierzają wypracować kompleksowy plan dla strefy euro.
Rentowności SPW w poniedziałek spadły o 2-10 pb, natomiast kontraktów IRS o 1-3 pb.
Ministerstwo Finansów potwierdziło, że w środę zorganizuje aukcję zamiany, na której odkupowane będą obligacje skarbowe serii DZ1111 (3,70 mld PLN), OK0112 (22,42 mld PLN) i PS0412 (27,47 mld PLN). W zamian będą emitowane papiery OK0114.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.