Eksperci IEA w swoim raporcie szczególnie mocno zrewidowali wzrost popyt w 2012 r. (aż o 0,2 mb/d do 90,5 mb/d). Obie organizacje obniżyły również szacunki wzrostu zapotrzebowania w bieżącym roku (IEA o 0,05 mb/d, OPEC o 0,18 mb/d). W uzasadnieniu podały one, że pogarszająca się sytuacja w globalnej gospodarce coraz silniej wpływa na spadek konsumpcji czarnego surowca, którego ceny są nadal wysokie.

Lekko w dół zrewidowano również prognozy wzrostu podaży w krajach niezrzeszonych w grupie OPEC w bieżącym roku (o 0,16 mb/d do 0,4 mb/b) z powodu mniejszego od oczekiwań wydobycia surowca w Kanadzie, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Zarówno OPEC jak i IEA odnotowały wzrost podaży surowca w Libii. We wrześniu wzrosła ona do średnio 100 tb/d (z 7tb/d w sierpniu), a już na początku października Libia wydobywała blisko 350 tb/d ropy, która pod względem zasiarczenia należy do jednych z najlepszych na świecie.

Sytuacja fundamentalna na rynku ropy z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej korzystna dla spadków notowań surowca, dlatego też niezmiennie naszym scenariuszem bazowym jest ich znaczny spadek, który ulżyłby również słabnącej koniunkturze w gospodarce światowej.

Reklama

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.