Większość ocen pozostaje taka sama jak agencji światowych. KUKE jest jednak daleka od siania paniki i nie pokusiła się o obniżenie poziomu wiarygodności Francji, czy Hiszpanii, tak jak Standard & Poor’s czy Moody’s wcześniej w październiku.
Polska spółka zdegradowała natomiast rating Włoch do poziomu A + z perspektywą negatywną z powodu wysokiego ryzyka niewypłacalności. Z wyjątkiem Malty, pozostałe kraje unijne zachowały swoje oceny – wynika z najnowszej oceny gospodarczej i politycznej krajów wraz z ratingiem opracowanym przez KUKE. Łącznie 8 krajów zostało zostało zdegradowanych, w tym głównie kraje bałkańskie (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia) oraz Chile i Białoruś.
Jedyny kraj, który podniósł swój rating w ocenie KUKE to Słowacja.
>>> KUKE zacznie przyznawać własne ratingi krajom
Polska utrzymała swój rating na poziomie A – z perspektywą stabilną. Tak samo ocenia Polskę Standard & Poor’s, międzynarodowa agencja ratingowa, należąca do 3 największych i najbardziej liczących się na świecie. „S&P ocenia rating Polski na poziom A-, trzy stopnie poniżej ratingu Czech i trzy stopnie powyżej ratingu Węgier”, jak podała agencja w komunikacie 24 października.
„Mamy obawy, że obecnie obserwowana niepewność na rynkach związana z problemami fiskalnymi państw strefy euro, może w najbliższym czasie przyczynić się do odczuwalnego spowolnienia światowej gospodarki. W naszej ocenie istnieje wysokie ryzyko silnego osłabienia europejskiego sektora bankowego szczególnie w Niemczech i Francji”, napisała KUKE. „Może to oznaczać pogorszenie się warunków finansowania przedsiębiorstw, a w konsekwencji problemy z terminowym regulowaniem płatności wobec polskich eksporterów. Jednocześnie obserwujemy wzrost zaufania inwestorów do krajów spoza strefy euro o stabilnej pozycji politycznej gospodarczej: Szwajcaria, Szwecja i Czechy”.
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. zaprezentowała po raz pierwszy ocenę gospodarczą i polityczną krajów w lipcu tego roku. Zgodnie z zapowiedzią przedstawiła kwartalną aktualizację raportu.
W najnowszym opracowaniu jedyna polska agencja ratingowa dokonała dodatkowo oceny krajów wchodzących w skład grupy BRICS (Brazil, Russia, India, China, South Africa). Jest to określenie dla grupy państw, w których w ostatnich latach obserwowany jest najbardziej dynamiczny rozwój gospodarek. Ponadto w raporcie znalazły się kraje unijne (kraje strefy euro i pozostałe) oraz wybrane kraje wysoko rozwinięte.
>>> Czytaj też: Polsce otrzymała oceną A+ w ratingu KUKE
„Rating krajów KUKE S.A”, stanowi system wczesnego ostrzegania o możliwości pogorszenia się sytuacji ekonomicznej danego kraju, a w konsekwencji wzrostu ryzyka niewypłacalności firm działających na tym rynku. Głównym celem prowadzenia stałego monitoringu jest ograniczenie ryzyka naszych klientów i unikanie przez nich strat związanych z pogorszeniem się sytuacji finansowej u ich odbiorców”, podała spółka w komunikacie.