Osiągnięcie przez europejskich liderów konsensusu w sprawie kluczowych dla rozwiązania kryzysu zadłużenia kwestii, jest w czwartek czynnikiem mocno wspierającym nastroje inwestorów. Dokonane uzgodnienia w sprawach: zwielokrotnienia zdolności pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej do ok. biliona euro, porozumienia z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym co do dobrowolnej 50% redukcji długu Grecji (dzięki czemu dług Hellady zmniejszy się o 100 mld euro z obecnego poziomu 350 mld euro) oraz dokapitalizowania kluczowych banków o ok. 106 mld euro, eliminują z rynków jeden z głównych czynników ryzyka, pozwalają z większym optymizmem patrzeć na przyszłość i trwałość Eurolandu oraz tym samym automatycznie skłaniają uczestników do zakupów bardziej ryzykownych aktywów.

Główny indeks warszawskiego parkietu, czyli WIG20, otworzył dzisiejszą sesję na 2,71% plusie, a o godz. 9:15 handlowany był 2,35% nad kreską (2395,37 pkt). W tym samym czasie złoty zyskiwał na wartości: 0,86% do euro (4,3447) i 2,18% do dolara (3,0987). Również wtedy na europejskich parkietach ceny akcji szły w górę średnio o 2,13% (indeks STOXX Europe 600 wynosił 245,94 pkt), a kurs wspólnej waluty względem amerykańskiej rósł na arenie międzynarodowej o 0,91% do 1,4021.

Nie samą Europą człowiek żyje

Choć z racji ogromnej wagi powyższych informacji, dziś głównym czynnikiem determinującym zachowania globalnych inwestorów będą zapewne oczywiście kwestie europejskie, to ich uwaga skupiać się będzie także na napływających z obu stron oceanu danych makro. Przed południem opublikowane zostaną te o: podaży pieniądza w Eurolandzie za wrzesień oraz nastrojach na tym samym obszarze za październik. Z kolei po południu pojawią się doniesienia z USA o: PKB za III kw., liczbie przedwstępnych umów sprzedaży domów zawartych we wrześniu oraz liczbie nowych bezrobotnych za ubiegły tydzień.

Reklama

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.