Lepszymi wynikami od średniej może się pochwalić 11 podmiotów. Pozostałe działają zbyt krótko, aby je oceniać, albo nie ma z kim ich porównywać. Success fee to opłata zmienna, naliczana wtedy, gdy fundusz osiąga stopy zwrotu przewyższające ustalony w umowie benchmark (czyli np. poziom wybranego indeksu).
Rodzaj i poziom benchmarku zależą zazwyczaj od kategorii funduszu. Opłata zmienna w przypadku funduszu obligacji może np. wynosić 10 proc. od nadwyżki pomiędzy roczną stopą zwrotu funduszu a wzrostem indeksu rynku pieniężnego. Z kolei w przypadku funduszy akcji może to być 20 proc. nadwyżki w stosunku do wzrostu WIG w danym okresie. Wśród tych funduszy, które miały wyniki lepsze od średniej ze swojej grupy, najwięcej dał zarobić Copernicus Papierów Dłużnych Korporacyjnych (7,9 proc.).
>>> Czytaj też: Rząd zaciska fiskalną pętlę na zagranicznych funduszach
Nie zawsze jednak „lepiej od średniej” oznacza, że fundusz zarobił. Legg Mason Akcji 500+ FIZ stracił od początku roku 12,1 proc. To sporo, ale średni wynik w tej grupie podmiotów to -19 proc. Najgorzej, w porównaniu z konkurencją, wypada Skarbiec Rynku Nieruchomości FIZ. Od początku roku stracił 11,5 proc., podczas gdy jego grupa zarobiła średnio 2,3 proc. To, że fundusze naliczające success fee nie zawsze mogą się pochwalić sukcesem, nie odstrasza chętnych do ich uruchomienia. Wprowadzenie kolejnych planują Investors TFI, Legg Mason TFI, Idea TFI czy Pioneer Pekao TFI (planuje ono uruchomienie pierwszego w swojej ofercie funduszu zamkniętego).
Fundusz z opłatą zmienną zamierza uruchomić także TFI PKO, które do tej pory nie miało w ofercie tego rodzaju produktu. W grudniu rozpocznie działalność PKO Globalnej Makroekonomii FIZ niepubliczny. Jest adresowany do zamożnych inwestorów. PKO TFI będzie pobierało stałą opłatę w wysokości 3,5 proc. i zmienną w wysokości 10 proc. zysku w skali roku. Niektóre TFI planują kolejne subskrypcje istniejących już funduszy zamkniętych z opłatą zmienną. Zapowiadają je Quercus TFI (Absolute Return FIZ ma zbierać pieniądze już w styczniu 2012 r.) oraz Allianz TFI (również Absolute Return FIZ).