Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska potwierdziły dzisiaj w osobnych komunikatach mailowych, że otrzymały prośbę - pisze Bloomberg. Kraj ogłosił 17 listopada, że planuje rozpocząć rozmowy na temat „nowego typu” współpracy, z powodu osłabienia się waluty narodowej.

Tym samym, Węgry - pierwsze unijne państwo, które otrzymało bailout od MFW w 2008 r. - porzuciły swoją politykę unikania pomocy od MFW. Niebawem swoją misję zakończą eksperci, którzy przez dwa tygodnie monitorowali wdrożenie pierwszego planu pomocy dla Budapesztu. W sumie Węgrom przyznano 20 mld euro.

Notowania forinta spadają do rekordowo niskich poziomów, szczególnie w stosunku do euro, a rentowność obligacji rządowych zaczęła rosnąc po komunikacje agencji Standard & Poor’s, która ostrzegła w tym miesiącu, że może obciąć ocenę wiarygodności kredytowej Węgier do poziomu śmieciowego.

>>> Czytaj też: Agencje ratingowe wymusiły zmianę polityki Węgier

Wystąpienie o pomoc do MFW mogłoby pomóc krajowi uniknąć obniżki ratingu. „Polityka ekonomiczna Węgier odnosi wyraźnie sukcesy, ponieważ rząd sięgnął po odważne i nietypowe środki”, powiedział ustawodawcom minister gospodarki Gyorgy Matolscy w Budapeszcie. „Nie ma powodu, aby odwracać się od tej polityki, ponieważ przynosi sukcesy”. Węgry szukają ubezpieczenia od MFW, co ma skłonić inwestorów do udzielania kredytów. 

Wszelka pomoc, która ma być okazana Węgrom przez MFW, jest uważana przez władze w Budapeszcie za "zabezpieczenie". List z Budapesztu pozwala MFW i Unii Europejskiej zapoczątkować rozmowy z państwami w Europie Środkowej - pisze z kolei PAP.

Tonący forint i rosnące koszty długu

Forint, najwięcej tracąca waluta na świecie od 30 czerwca, osłabił się o 1,2 proc. do poziomu 307, 52 w stosunku do euro po południu w Budapeszcie. Parę dni wcześniej, 14 listopada, węgierska waluta osiągnęła rekordowo niski poziom – 316,76 za euro. 

Oprocentowanie węgierskich obligacji wystrzeliło w górę 17 listopada i wyniosło 8,24 proc, po tym, jak ministerstwo wystąpiło o pomoc do MFW. Koszty długu osiągnęły rekordowy – najwyższy od dwóch lat poziom – zaledwie dwa dni wcześniej (8,74 proc.), dzisiaj urosły o 2 punkty bazowe do 8,3 proc. 

MFW poinformował w krótkim komunikacie podpisanym przez szefową MFW Christine Lagarde, że jego delegacja, która jest obecnie z misją w Budapeszcie, nie ma uprawnień do negocjowania pomocy finansowej dla Węgier. Decyzje będą ewentualnie podjęte po powrocie delegacji do Waszyngtonu.