Inwestycję sfinansuje w 100% grupa EDF, a zrealizuje w ok. 50% Alstom przy udziale podwykonawców polskich, a w 50% - prawdopodobnie wykonawcy z Polski. "Ten duży projekt za 1,8 mld euro polega na zastąpieniu czterech najstarszych bloków elektrowni Rybnik jedną efektywniejszą jednostką. Dzięki niemu produkcja energii wzrośnie o 15%, na rosnącym o 3% rocznie całym polskim rynku, a dodatkowo nowy blok przyczyni się do wzrostu rentowności grupy" - powiedział Roth podczas konferencji prasowej.

Dodał, że rozpoczęcie budowy jest planowane na wiosnę 2013 roku, a uruchomienie na początku 2018 roku. Nowy blok będzie miał jedną z najwyższych sprawności wytwarzania - 45%, a ponadto będzie współspalał biomasę z węglem, co pozwoli produkować do 10% energii zielonej i zmniejszyć emisję CO2 o 30% w porównaniu do tradycyjnych bloków węglowych.

"Grupa EDF będzie finansowała tę inwestycję w 100%. Ostatnio EDF oddłużył się o ok. 20 mld euro, m.in. dzięki sprzedaży sieci brytyjskich i niemieckiej EnBW" - podkreślił dyrektor. Z jego słów wynika, że technologię za 900 mln euro dostarczy Alstom , a udział polski podwykonawców może sięgnąć w tej części nawet 30 proc.

Dodatkowo ok. 50 proc. wartości inwestycji będzie zrealizowane przez podmiot wyłoniony w przetargu i można się spodziewać polskich wykonawców. Dyrektor z EDF poinformował, że oprócz inwestycji w Rybniku, grupa zamierza zmodernizować pozostałe aktywa w Polsce do 2016 roku, zgodnie z wymogami w zakresie ochrony środowiska. Z jego słów wynika, że w przyszłości jest też możliwa inwestycja w nowe moce w Gdańsku. "Jeśli chodzi o Eneę, nie jest to kwestia aktualna. Zobaczymy [czy będziemy zainteresowani - przyp. ISB] jeśli ponownie stanie się aktualna" - powiedział Roth odpowiadając na pytanie, czy EDF chciałby kupić akcje Enei.

Reklama

W ub.r. spółka starała się o kupno tej firmy. Grupa EDF jest największym inwestorem i zagranicznym wytwórcą energii, z przychodami w Polsce przewyższającymi 1 mld euro i zainstalowanymi mocami elektrycznymi 3,1 GW. Źródła wytwórcze EDF dostarczają ok. 10 proc. energii elektrycznej zużywanej w kraju i 15 proc. ciepła sieciowego. Na swoje potrzeby w Polsce Grupa EDF kupuje 7 mln ton węgla rocznie. EDF jest też liderem w energetycznym wykorzystaniu biomasy w kraju, spalając blisko 900 tys. ton. Projekt budowy nowej elektrowni jest ponadto istotnym wkładem do lokalnego rynku pracy.