Mieszane dane z Azji

Wyniki japońskiego badania Tankan okazały się zasadniczo gorsze od oczekiwań – odczyt dla sektora produkcyjnego w IV kwartale to -4 w stosunku do oczekiwań na poziomie -2 i 2 w poprzednim okresie. Pogorszyła się również prognoza (-5, oczekiwania -3 i 4 w poprzednim okresie). Sektor usługowy radził jednak sobie nieco lepiej, osiągając 4 w stosunku do 1 w poprzednim okresie, choć prognoza nieco spadła z 1 do 0. W nieoficjalnej prognozie indeksu PMI chińskiego sektora produkcyjnego zasygnalizowano tymczasem możliwość poprawy do 49 w grudniu w stosunku do 47,7 miesiąc wcześniej, chociaż wynik ten nadal sygnalizuje recesję w sektorze produkcyjnym drugiej pod względem wielkości gospodarki świata.

Prognozowany spadek cen producenckich w Stanach

Wczorajszy raport o cenach importowych wykazał, że w listopadzie wzrosły one o 0,7% (bez uwzględniania korekty z tytułu sezonowości) w związku ze wzrostem cen ropy naftowej – oczekuje się, że zmiana zostanie odzwierciedlona w dzisiejszym raporcie o PPI. Tak czy inaczej, oczekuje się, iż zmiana r/r okaże się niższa, podobnie jak w przypadku wczorajszych cen importowych. Analitycy spodziewają się wzrostu PPI o 0,2% po spadku o 0,3% w poprzednim miesiącu.

Reklama

Produkcja przemysłowa w Stanach nieco wyższa

Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych nadal się telepie – indeks ISM tego sektora wzrósł w listopadzie do 52,7 w stosunku do 50,8 miesiąc wcześniej. Był to najwyższy odczyt od lipca, kiedy to indeks ten osiągnął poziom 55,3. Dość mocne okazały się również komponenty bazowe, co sugeruje, że publikowane dzisiaj dane o wzroście produkcji przemysłowej mogą okazać się lepsze od oczekiwań spodziewających się wzrostu o 0,1% analityków. Zamówienia dóbr trwałych od kilku miesięcy okazują się jednak raczej słabe – obecnie spadają o 1,8%.