PROBLEM Właściciel udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne rozważa wniesienie papierów wartościowych jako wkładu do spółki osobowej. Czy taka transakcja spowoduje po stronie podatnika powstanie przychodu?
ODPOWIEDŹ IZBY Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Z kolei za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, a także należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Rozstrzygając istotę przedmiotowej sprawy, należy przeanalizować relacje między art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) a normą z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Reklama
Artykuł 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT dotyczy sytuacji, gdy przysporzenie majątkowe podatnika (przychód) następuje w wyniku zbycia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną. To przysporzenie (przychód) jest więc, po obniżeniu o koszty (dochód), podstawą opodatkowania. Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT dotyczy sytuacji, gdy przysporzenie w majątku podatnika powstaje w zamian za zaoferowanie przez niego aportu do spółki mającej osobowość prawną. Oznacza to, że aby wniesienie takiego aportu generowało podlegający opodatkowaniu dochód (przychód po pomniejszeniu go o koszty), konieczne jest, aby aport był wniesiony do spółki kapitałowej, a nie osobowej. Tak więc w razie wniesienia aportu do spółki osobowej w zamian za udziały w takiej spółce nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu.
Wniesienie udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie pociąga za sobą otrzymania przez osobę dokonującą aportu odpłatności. Osoba wnosząca taki wkład wyzbywa się tych udziałów, akcji oraz certyfikatów, ale nie otrzymuje za nie zapłaty, uzyskany w zamian za wkład udział w spółce osobowej ma bowiem wartość niematerialną.
Dokonujący aportu przekształca jedynie wskazane składniki aportu na wkład, którym uczestniczy w spółce osobowej. Wartość wnoszonych udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych staje się wartością wkładu w spółce osobowej, według którego wspólnik uczestniczy między innymi w zyskach i stratach tej spółki.
Brak odpłatności za wniesienie w formie aportu udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych, powoduje, że czynność taka nie może być uznana za odpłatne zbycie, mieszczące się w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 listopada 2011 r. (nr ILPB2/415-76/10/11-S/TR).