Wielkość chińskiego rynku i tempo jego wzrostu mogą być źródłem przychodów dla wielu firm, także z Europy. Świadczą o tym liczne za każdym razem delegacje z różnych krajów świata, gdzie obok przedstawicieli administracji rządowej są mocno widoczni także reprezentanci przedsiębiorstw, które mają potencjał, by zaistnieć na tamtejszym rynku. Ale nie jest to region łatwy: przez swoją specyfikę, w większym stopniu niż inne rynki, wymaga uwagi i pokory.
Według naszych doświadczeń budowanie relacji z partnerami chińskimi wymaga przede wszystkim cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości. Firmy w Państwie Środka mają w zasadzie typowo biznesowe podejście do współpracy, jednak cenią też relacje międzyludzkie, znacząco wpływające na jej przebieg i trwałość. Należy brać pod uwagę istniejące różnice kulturowe i być świadomym, iż budowanie trwałych relacji z partnerami z tego kraju może zająć więcej czasu niż w przypadku firm europejskich. Istotne jest zachowanie obowiązującej hierarchii czy okazywanie partnerom należnego szacunku.
Trzeba pamiętać, iż firmy z Chin, będąc świadomymi pozycji swojego kraju w świecie, mają jednocześnie coraz więcej doświadczenia na rynkach międzynarodowych, a tym samym wiedzy na temat nowoczesnych narzędzi finansowych i handlowych.
Przy okazji spotkania z przewodniczącym ChRL Hu Jintao powstała myśl, że skoro współpraca między KGHM a China Minmetals przybiera tak dobry kierunek, warto byłoby również stworzyć platformę wymiany myśli między polskimi a chińskimi przedsiębiorstwami. Działania rządowe w tym zakresie mają zazwyczaj charakter doraźny i choć bardzo mocno wspierają relacje, nie są z natury rzeczy systematyczne. Dlatego uznaliśmy, że potrzebna jest platforma, która będzie miejscem regularnych spotkań i wymiany doświadczeń między firmami z obu krajów. Tą platformą będzie Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze.
Reklama
KGHM i China Minmetals podpisały list intencyjny w kwestii organizacji takiego forum. Ma być ono miejscem wymiany strategicznych pomysłów w różnych obszarach, m.in.: górnictwie, rolnictwie, telekomunikacji, drogownictwie, kolejnictwie, transporcie, energetyce, źródłach energii, ochronie środowiska, badaniach naukowych i edukacji. Do udziału w nim zapraszamy ministerstwa, znane przedsiębiorstwa, instytucje badawcze oraz wybitnych ekspertów i naukowców. Zamysł jest taki, żeby to było stałe forum współpracy z doroczną, kilkudniową konferencją odbywającą się na zmianę w Chinach i w Polsce. Mam nadzieję, że forum będzie skutecznym sposobem zbliżenia obu państw, stając się dla wielu firm i instytucji pierwszym krokiem do współpracy. Jestem pewien, że wielu firmom i instytucjom pozwoli ono dostrzec olbrzymie możliwości, jakie kryją się w relacjach z Państwem Środka.
ikona lupy />
Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź / DGP