Na dostępnej na Facebooku liście stron, które przyłączyły się do protestu przeciw zamiarowi podpisania przez Polskę porozumienia ACTA jest ponad 900 adresów. Administratorzy wielu stron oflagowali je czarnymi paskami z napisem: "Niebawem tak może wyglądać internet. Nie dla ACTA!" Są to popularne serwisy rozrywkowe np. wykop.pl, demotywatory.pl, kwejk.pl, a także wiele małych i dużych portali specjalistycznych oraz organizacji np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na witrynie WOŚP obok informacji, że strona przyłącza się do protestu przeciw podpisaniu umowy zamieszczone zostało oświadczenie Jurka Owsiaka.

>>> Czytaj też: Anonymous - kim są anonimowi hakerzy?

"Tak jak boimy się ocenzurowania internetu i walczymy aby teraz do ograniczeń w publikowaniu swoich treści nie doszło, tak pragnąłbym, aby z podobną siłą, a nawet większą, protestować przeciwko anonimowej wulgarności i pomówieniom, dla których internet stał się także bardzo przyjaznym miejscem. Dopiero kiedy kogoś to dotknie, wtedy nabiera on innej perspektywy i zaczyna pojmować, jak ważna jest odpowiedzialność za słowo w internecie" - napisał Owsiak, odnosząc się do ataków na jego osobę i działalność, publikowanych w internecie podczas ostatniego finału WOŚP.

Na facebookowym fanpage'u "Stop ACTA" pojawiła się informacja, że część stron uczestniczących w proteście między godz. 19 a 20 zostanie całkowicie wyłączonych.

Reklama

Po weekendowych atakach nadal nie działa kilka stron instytucji państwowych. Nie można się połączyć z witryną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie działa też strona premiera, na której zamieszczono komunikat: "Serwis www.premier.gov.pl jest niestety nieodstępny. Pracujemy nad jego przywróceniem. Do czasu ponownego uruchomienia serwisu zapraszamy na nasze profile na portalach społecznościowych Facebook, Twitter oraz Blip".

Działają natomiast zaatakowane w weekend strony Sejmu, ministerstwa kultury oraz strona ministra spraw zagranicznych www.radeksikorski.pl

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowa umowa handlowa dotycząca zwalczania handlu towarami podrobionymi i walki z naruszeniami własności intelektualnej. Do porozumienia, zainicjowanego w 2006 r. przez USA i Japonię, przystąpiło osiem państw wysoko rozwiniętych, wkrótce ma dołączyć do niego UE. Polski rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Planowane przystąpienie Polski do umowy wywołało protest internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych.