Kilka minut temu notowania EUR/USD ustanowiły minimum w rejonie 1,3210 - dolnego ograniczenia widocznej na wykresie strefy potencjalnego wsparcia 1,3210-50, która miała dzisiaj być podstawą do odbicia (także za sprawą realizacji ruchu do 1,3240 z formacji podwójnego szczytu). Słabość euro można tłumaczyć problemami z Grecją i drogą ropą. Z kolei umocnienie dolara to efekt oddalającej się wizji ewentualnego programu QE3 w wydaniu FED, ale zwłaszcza powolnego odwrotu inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów, co de facto zapowiada korekcyjny marzec na rynkach.

Dzisiejszy kalendarz głównych wydarzeń jest pusty, inwestorów niespecjalnie interesują „sztuczne” konferencje polityków, jakie mają miejsce po zakończonym szczycie Unii Europejskiej – rano wspominałem, że samo podpisanie paktu fiskalnego jeszcze nic nie oznacza, kluczowa będzie kwestia jego ratyfikacji przez poszczególne kraje, a to może nie być takie łatwe. Na celowniku pesymistów jest też Holandia, ale przede wszystkim Hiszpania, która nie radzi sobie z redukowaniem deficytu. Problemy peryferiów Europy będą też narastać w sytuacji dalszych zwyżek cen ropy na świecie.

Warto przez chwilę spojrzeć na tygodniowe wykresy EUR/USD i koszyka BOSSA USD. W pierwszym przypadku mamy klasyczną formację objęcia bessy, która pokazuje, że impuls wzrostowy rozpoczęty w połowie stycznia można uznać za zakończony. Bliskość podstawy białej świecy (1,32) stwarza jednak pewne podstawy do zaistnienia korekcyjnego odbicia w górę, które w najlepszym wypadku sięgnie wspomnianych rano 1,3330. Z kolei na BOSSA USD widać mocne odbicie od wsparć 64,70-64,80 i wiele pytań odnośnie najbliższych dni i tygodni. Najprawdopodobniej wejdziemy w silną strefę oporu 65,80-66,60, przy czym kluczowe będzie złamanie szczytu sprzed dwóch tygodni na 66,20. Wtedy wzrosną szanse na atak na maksima z początku stycznia w rejonie 67,60. To będzie też sygnał, iż czekać nas może kilka tygodni aprecjacji dolara.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.