Na blisko 60 tys. skarg konsumenckich złożonych do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich, polskie ECK pomogło 2268 konsumentom. Ponad 57 proc. spraw było związanych z umowami zawieranymi przez Internet

- Duża liczba skarg, które do nas trafiają, nie wynika z rosnącej nierzetelności przedsiębiorców z UE, np. linii lotniczych czy sprzedawców Internetowych, wręcz przeciwnie – standardy raczej ulegają poprawie. Konsumenci coraz więcej podróżują po Europie i korzystają z udogodnień, jakie daje Wspólny Rynek, np. możliwości zakupów przez Internet w innych krajach UE bez opłat celnych. Jeśli są niezadowoleni, starają się dochodzić swoich praw – wyjaśnia Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Na co najczęściej skarżyli się Polacy?

Najwięcej, bo 32 proc. skarg dotyczyło usług transportowych z czego 2/3 miało związek z podróżami lotniczymi, m.in. odwołania i opóźnienia lotów oraz zagubienia lub zniszczenia bagażu przez linie lotnicze.

Reklama

20 proc. spraw, jakie trafiły do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich, dotyczyło zakupów związanych z kulturą i rekreacją (np. wysyłki uszkodzonej książki czy płyty, wadliwego sprzętu fotograficznego, pobrania zawyżonej opłaty za e-bilet na mecz). Do tej kategorii zaliczane są także pakiety turystyczne, czyli wycieczki oferowane przez biura podróży.

Prawie 12 proc. konsumentów z Polski zgłaszało skargi dotyczące zakwaterowania w hotelach i apartamentach, np. na zaniżony standard. W tej grupie znalazły się także osoby, które doświadczyły problemów z umowami timeshare.

Skargi o zróżnicowanej tematyce, np. związane z usługami finansowymi, ubezpieczeniami, ale też zakupem biżuterii stanowiły nieco ponad 11 proc. wszystkich spraw. Niewiele ponad 7 proc. zgłoszeń dotyczyło zakupów mebli i wyposażenia domu. Zaskakujące jest natomiast, że zaledwie 4 proc. skarg dotyczyło zakupów odzieży i obuwia.

Jak pomagają Europejskie Centra Konsumenckie?

Zadaniem każdego z centrów obecnych w 29 krajach Europy (kraje Unii Europejskiej, Norwegia i Islandia) jest udzielanie porad oraz wsparcia w rozwiązaniu sporów z przedsiębiorcami, którzy pochodzą z innych krajów. Pomoc ECK jest nieodpłatna i polega na podjęciu interwencji u zagranicznego przedsiębiorcy w imieniu poszkodowanego konsumenta oraz próbie wypracowania satysfakcjonującego dla obu stron rozwiązania sporu. Dzięki temu, w wielu przypadkach, konsumenci otrzymują zwrot poniesionych kosztów, obniżkę ceny wadliwego towaru lub wymianę na nowy, a czasem także dodatkową rekompensatę finansową lub inne zadośćuczynienie, czytamy w materiałach prasowych ECK.