Jeśli państwa te nie wywiążą się ze swoich obowiązków prawnych w terminie dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, poinformowała KE w komunikacie. "Pomimo wezwań do usunięcia uchybienia przesłanych dnia 18 lipca 2011 r., Republika Czeska i Polska nie poinformowały jeszcze Komisji o dokonaniu pełnej transpozycji dyrektywy do ich krajowego ustawodawstwa. W tej sytuacji Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do tych państw członkowskich uzasadnionych opinii. Jeśli nie wywiążą się one ze swoich obowiązków prawnych w terminie dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości" - głosi komunikat.

Postępowania w sprawie naruszenia przepisów prawa odnoszą się do dyrektywy w sprawie etykietowania energetycznego 2010/30/UE, która obejmuje wszystkie produkty związane z energią, ich reklamowanie i wykorzystanie w dziedzinie zamówień publicznych. UE zobowiązała się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 r. i zmniejszenia o 20% własnego zużycia energii poprzez podniesienie efektywności energetycznej do roku 2020. Etykietowanie energetyczne ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów, podkreśla Komisja.

"Oszacowano, że środki wdrożone do tej pory w ramach poprzedniej dyrektywy w sprawie etykietowania energetycznego 92/75/EWG (dotyczącej lodówek i zamrażarek, pralek, suszarek bębnowych, zmywarek do naczyń, oświetlenia gospodarstw domowych, urządzeń klimatyzacyjnych i kuchenek) obecnie pozwalają zaoszczędzić około 40/50 terawatogodzin rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez Portugalię" - czytamy dalej w komunikacie.