Ale oczywiście o wiele większe znaczenie mają bieżące wydarzenia. Zgodnie z wyrażonymi rano obawami odczyty indeksów nastrojów Komisji Europejskiej za marzec, nieznacznie, ale jednak rozczarowały. To pokazuje, że wcześniejsze negatywne wskazania płynące z indeksów PMI były właściwe – europejska gospodarka znów naciska na hamulec – reakcja rynku była do przewidzenia: wspólna waluta poszła w dół. Eurodolar złamał wsparcie na 1,33 i w kolejnych godzinach szedł dalej w dół – zaszkodziły utrzymujące się obawy o Hiszpanię (jutro premier Rajoy ma przedstawić nowy pakiet cięć), a także ryzyko faktycznego fiaska jutrzejszego szczytu Eurogrupy (Niemcy odrzucają możliwość faktycznego zwiększenia funduszy ratunkowych, a szef Buby, Jens Weidmanm zwraca uwagę, iż byłoby to tylko zbytecznym kupowaniem czasu). Zwrócono też uwagę na Portugalię, po tym jak tamtejszy bank centralny zapowiedział w tym roku pogłębienie recesji – do 3,4 proc. z 3,1 proc. spadku PKB – chociaż niektórzy bankowi analitycy już wcześniej wskazywali na ryzyko takiego scenariusza.

Popołudniowe dane z USA nie stały się istotnym impulsem – bo rewizji w górę ostatecznego odczytu danych o PKB za IV kwartał nie było. Wprawdzie słabsze były dane o cotygodniowym bezrobociu, które wyniosło 359 tys., a wcześniejsze dane zostały zrewidowane z 348 tys. do 364 tys., to jednak nie uznano tych zmian za znaczące.

Z technicznego punktu widzenia notowania EUR/USD dotarły we wskazywane rano okolice 1,3250. Poziom ten nie został jednak złamany, chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza wyraźnie rośnie – to perspektywa kilkunastu godzin. Opuszczenie widocznego kanału wzrostowego będzie też oznaczać większą dynamikę potencjalnego ruchu – tydzień i zarazem miesiąc, oraz kwartał możemy zakończyć w okolicach 1,3145-95. W krótkim okresie silny opór to okolice 1,3280-1,3320, których naruszenie może być dość trudne.

Wykres dzienny EUR/USD
Kluczowe wsparcia: 1,3250; 1,3225; 1,3180; 1,3145
Kluczowe opory: 1,3280; 1,3320; 1,3330; 1,3380; 1,3415

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.