Indeks roczny także nie uległ zmianie i wynosi 41 pkt, wynika z komunikatu. "Indeks biznesu PKPP Lewiatan w marcu br. nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Indeks kwartalny wyniósł 42 pkt, a roczny 41 pkt. Indeks półroczny natomiast spadł o jeden punkt do 43 pkt." - głosi komunikat.

Według analityków, mimo bardzo dobrej kondycji i rekordowych zysków sektora przedsiębiorstw i banków znowu pogarszają się parametry stabilności makroekonomicznej, przez rosnące bezrobocie i inflację, oraz szybki przyrost deficytu budżetowego w pierwszych miesiącach tego roku. "Po półrocznej tendencji spadkowej poziom indeksu wydaje się stabilizować wyraźnie poniżej połowy skali, z notowaniami w zasadzie wyrównanymi w skali roku. Dane za ostatni kwartał ub. roku pokazały utrzymującą się dobrą koniunkturę, z widocznym jednak malejącym trendem spożycia indywidualnego" - czytamy dalej w dokumencie.

Eksperci PKPP uważają, że chociaż dynamika produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej jeszcze w styczniu były imponujące, to już luty pokazał silne wyhamowanie wzrostu produkcji przemysłowej, oraz dynamiki płacy realnej i zatrudnienia, a zatem także funduszu płac. "Są to sygnały kurczącego się popytu zagranicznego i pogarszających się perspektyw wzrostu konsumpcji krajowej z uwagi na malejący fundusz płac i rosnące bezrobocie" - podsumowano w komunikacie.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy.

Reklama