Atmosfery na rynkach nie poprawia także niedzielna przegrana partii Angeli Merkel (CDU) w kolejnych już wyborach regionalnych, tym razem w Nadrenii Północnej-Westfalii, czyli w najludniejszym landzie Niemiec. Podobnie rzecz się ma z przedstawionymi dziś słabszymi niż oczekiwano danymi o produkcji przemysłowej Eurolandu za marzec.

Powyższe czynniki mocno uderzają także w rynek walutowy, gdzie cena euro względem dolara wyraźnie zniżkuje oraz gdzie na fali silnego wzrostu awersji do ryzyka bardzo mocno przeceniany jest również polski złoty.

Indeks największych i najbardziej płynnych spółek warszawskiej giełdy spadł dziś do swojego najniższego poziomu od stycznia (WIG20 min. 2127,04 pkt), a to samo osiągnięcie stało się także udziałem paneuropejskiego indeksu STOXX Europe 600 (min. 246,21 pkt). Do poziomów nieobserwowanych od pierwszego miesiąca br. spadł również kurs EUR/USD (min. 1,2829) oraz wzrosły kursy EUR/PLN i USD/PLN (max. odpowiednio: 4,3116 i 3,3595).

Po tym jak Alexis Tsipras, lider Radykalnej Lewicy nie przyjął zaproszenia od prezydenta Grecji do dzisiejszych rozmów ostatniej szansy w sprawie utworzenia nowego rządu, rynek zakłada, że kolejne przedterminowe wybory parlamentarne w Helladzie są już praktycznie przesądzone, a cała sytuacja przybliża wyjście tego kraju ze strefy euro. Według sondaży największe szanse na wygranie kolejnych wyborów ma właśnie ugrupowanie kierowane przez Tsiprasa, czyli SYRIZA, a które to jest mocno przeciwne zewnętrznej pomocy finansowej dla Grecji i koniecznym dla jej otrzymania oszczędnościom.

Reklama

W sobotę Ludowy Bank Chin podjął decyzję o obniżeniu od 18 maja o 50 pkt bazowych do poziomu 20,0% stopy rezerw obowiązkowych dla banków. Choć z jednej strony to dobra informacja dla rynków, bo pokazująca, że Państwo Środka zwiększa w ten sposób pole do pobudzania gospodarki zwiększoną akcją kredytową ze strony banków, to z drugiej strony także zła, bo dającą inwestorom sygnał co do tego, że w ekonomii tego kraju dobrze się nie dzieje.

Po stronie makro

W trzecim miesiącu bieżącego roku produkcja przemysłowa Eurolandu spadła o 0,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,2% w ujęciu rocznym, choć spodziewano się jej odpowiednio: 0,4% zwyżki i 1,2% spadku. Dokonana przy okazji korekta w górę danych za luty negatywnego wydźwięku tej informacji przykryć nie zdołała.
W kwietniu podaż pieniądza (M3) wzrosła w Polsce o 10,3% wobec +9,3% po korekcie w marcu. Na rynku oczekiwano jej zwyżki o 10,8% wobec +9,2% przed rewizją.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 14:45 indeks WIG20 szedł w dół o 2,09% do 2133,16 pkt, a złoty tracił na wartości: 1,52% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,3048) i 2,33% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,3531). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 1,91% do 247,15 pkt, a kurs EUR/USD deprecjonował o 0,60% do 1,2838.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.