Ostatecznie Ben Bernanke nie powiedział niczego przełomowego co zostało, przy silnych oczekiwaniach na uruchomienie trzeciego pakietu stymulacyjnego, odebrane negatywnie. Oczekiwania rynkowe zostały wzmocnione środową wypowiedzią wiceprezes Fed Janet Yellen, która stwierdziła że słabnąca dynamika amerykańskiego rynku pracy może być bodźcem do QE3.

W czwartek Ludowy Bank Chin obniżył stopę pożyczkową do poziomu 6,31 proc. i jest to pierwsza obniżka od 2008 r. (w międzyczasie obniżana była tylko stopa rezerw obowiązkowych). Z jednej strony ruch ten polepszył sentyment inwestorów, ale z drugiej strony potwierdza wiele obaw o stan chińskiego wzrostu gospodarczego.
W piątek rano opublikowane zostały dane dotyczące niemieckiego handlu zagranicznego. Kwietniowe dynamiki eksportu i importu obniżyły się odpowiednio do -1,7 proc. m/m i 4,8 proc. m/m (-1,2 proc. m/m oraz -0,1 proc. m/m prog).

Od środy rynek EUR/USD utrzymał się w kanale wzrostowym po fałszywym wybiciu dołem i osiągnął poziom 1,2624 USD. Brak konkretów w wypowiedzi szefa Fed negatywnie odbił się na notowaniach i kurs spadł w okolice 1,2455 USD (50 proc. ruchu wzrostowego od 1,2287 USD).

Indeks S&P 500 wygenerował w środę wstępny sygnał do dalszych wzrostów, a czwartkowa sesja tego układu nie zmieniła. Pokonana została linia trendu spadkowego, lecz nie udało się wyjść powyżej poziomu 1335 pkt. W związku z tym, na razie nie można mówić o trwałym odwróceniu tendencji. Niemniej, w układzie krótkoterminowym wytworzyła się baza do testu 1335 pkt i jest prawdopodobne, że rynek będzie chciał się zmierzyć z tym poziomem w przyszłym tygodniu.

Reklama

Sygnał stworzony przez pokonanie 1,5385 USD na rynku GBP/USD okazał się na tyle silny, że kurs ostatecznie dotarł do 1,5600 USD. Poziom ten, będący w maju silnym wsparciem, tym razem zgodnie z teorią funkcjonuje jako silny opór, którego nie udało się pokonać. W wyniku tego funt osłabił się do poziomu 1,5400 USD, w zasadzie znosząc wzrosty dokonane w ostatnich dniach oraz dotarł tym samym do linii trendu wzrostowego, której przebicie będzie prawdopodobnie skutkować spadkiem w okolice 1,5300 USD.

Dużo ciekawych rzeczy wydarzyło się na krajowym rynku. Kurs EUR/PLN na początku tygodnia zanegował wybicie powyżej 4,40 PLN, ale niewiele wskazywało na to, co nastąpiło pod nieobecność rodzimych inwestorów. Przełamane zostało wsparcie 4,3022 PLN, które od połowy maja skutecznie hamowało próby aprecjacji. Zasięg wybicia z konsolidacji 4,30-4,38 PLN został szybko zrealizowany, gdy kurs doszedł do 4,23 PLN. W piątek natomiast nastąpił ruch powrotny do 4,30 PLN, lecz nie zmienia to nowej średnioterminowej perspektywy, według której docelowy poziom aprecjacji złotego to 4,18-4,20 PLN. Taki scenariusz wzmacnia fakt, że ruch spadkowy został zapoczątkowany nieudanym średnioterminowym sygnałem do wzrostów, a to zazwyczaj jest bardzo obiecujący prognostyk.

Niniejsze opracowanie jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani NOBLE Securities S.A. nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i i nie są to opinie czy prognozy NOBLE Securities S.A., a opinie te lub prognozy mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. NOBLE Securities S.A. i osoby zatrudnione przez NOBLE Securities S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych.