Wpierw przedstawiciel hiszpańskiego rządu odparł, iż wpierw konieczny byłby niezależny audyt tych instytucji (później podano, iż wstępne wyniki mogłyby pojawić się około 21 czerwca, a oficjalne dopiero 31 lipca), a później wicepremier Soraya Saenz de Santamaria przyznał, iż nic mu nie wiadomo nt. jutrzejszej telekonferencji Eurogrupy. Hiszpańska saga może trwać, zatem nadal. Tymczasem warto też wspomnieć o Francji, po tym jak dzisiejszy Wall Street Journal zwraca uwagę na wyborczy pomysł prezydenta Francois Hollande’a, aby cofnąć reformę emerytalną przeprowadzoną przez Nicholasa Sarkozy’ego. Kilkanaście dni temu wspominał on o konieczności podniesienia płacy minimalnej. Dzięki tym hasłom Partia Socjalistyczna wspólnie z lewicowymi „odłamkami” ma szanse przejąć pełnię władzy po wyborach parlamentarnych (10 i 17 czerwca, kiedy to odbędzie się druga tura), ale może narazić kraj na szybkie obniżki ratingu, którym wciąż jest prestiżowe AAA (poza S&P, który już jakiś czas temu zdecydował się na obniżkę do AA+). Jeżeli na rynki wrócą plotki nt. Francji, to o spadek EUR/USD w okolice 1,2287, a więc dołka z 1 czerwca, w ciągu najbliższych dni będzie łatwo. Zwłaszcza, że w tle będziemy mieć też niepewność związaną z wyborami parlamentarnymi w Grecji – po cichu wszyscy liczą, że SYRIZA ich nie wygra, ale nikt nie postawi na to dużych pieniędzy.

W najbliższym czasie uwaga rynków skupi się na danych z Chin – sobota/niedziela – w porannym komentarzu zwracałem uwagę, iż część inwestorów obawia się, że mogą być one złe, po tym jak wczoraj PBOC nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 25 p.b. Z kolei poniedziałkowy kalendarz wygląda względnie spokojnie, co nie oznacza, iż tak też będzie na rynku. W porannym komentarzu pisałem, iż istnieje ryzyko, iż nowy tydzień zaczniemy od luki spadkowej. Jeżeli tak się stanie, to szanse na szybki retest dołka z 1 czerwca na 1,2287 znacząco wzrosną. Strefa wsparcia 1,2415-50, która sprawdziła się dzisiaj, nie powinna długo pełnić swojej roli. Najbliższy istotny opór to rejon 1,2490.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.